Водещ: Поредно сътресение, знаете, в системата на здравеопазването, оставки на ключови позиции, управителят на НЗОК, зам.-министъра, отговарящ за лекарствената политика. Наслушахме се през последните дни на обвинения в лобизъм, непрозрачност, неморалност при раздаването на финансови бонуси, показното им даряване и т.н. и т.н. Чуха се и множество опасения от възможен хаос в сферата. Можем ли рационално, а не емоционално да анализираме случилото се? Ще направим опит в следващите минути в „Преди всички” с г-жа Деница Сачева, която е председател на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване. Добро утро, г-жо Сачева. Да започнем от конкретиката, вашето мнение какво е, има ли връзка между тези две оставки? Едната си отива, защото, как да кажа, подпомагала цените на лекарствата да бъдат високи, другата, че се опитвала да договори по-ниски цени, чуха се такива версии.Деница Сачева

Деница Сачева: Вие в началото на разговора призовахте за рационално, а не за емоционално коментиране на тази ситуация. Аз мисля, че такава връзка - рационална - няма. Но емоционална категорично има. Това, което се случва, вижте откъде започна – започна с парите за бонуси, и вижте къде завърши. Това са два различни казуса – бонусите и цените за лекарствата са две различни неща. Ако говорим за бонусите рационално и за това, което се е случило в НЗОК в крайна сметка, определено в момент на криза раздаване на бонуси не е най-моралното нещо, на което бихме могли да бъдем свидетели. Но същевременно това стъпва върху един порочен тест в Закона за здравното осигуряване и една методика, която е приета и одобрена съответно от надзорния съвет на НЗОК. Паралелно с това обаче за бонусите, раздадени в здравната система, в МЗ, и до ден-днешен ние нямаме никаква представа колко са, къде са раздадени, въз основа на какви нормативни документи тези пари са раздадени. И същевременно никой не продължава да задава активно тези въпроси. Здравният министър нищо не ни отговаря. Отиваме за ценообразуването на лекарствата. Отново кой отговаря за ценообразуването на лекарствата? Да, възможно е Гергана Павлова да е предлагала различни методики, възможно е да е предлагала неща, които да са в полза на един или друг, не мога да твърдя това, защото нямам конкретни доказателства, но отново за ценообразуването отговаря здравният министър. И в крайна сметка ние сме свидетели на едно уволнение, което е без обяснение, което е просто по усмотрение. Така че рационалното в случая на мен доста ми се губи.

Водещ: Доста липсва, да. А всъщност би ли била различно приета тази оставка, ако имаше аргументи? Въпреки че те след това бяха изговорени под някаква форма, трябва да бъдем честни, от премиера, но те звучат също толкова несериозно. Там аргументът беше, че тя не е отговорила на въпроси, които са задавани от медии основно, а не защото той има наистина съмнения и е склонен да вярва, че има някакво основание в тези станали част от публичното пространство съмнения около личността и действията на г-жа Павлова.

Деница Сачева: На мен ситуацията в здравеопазването наистина ми прилича на това да се гаси пожар с бензин, тъй като едно след друго следват все нови и нови обяснения, които всъщност нямат нищо общо, отново пак казвам, с рационалното. Ако говорим за бонусите, рационалният отговор на подобни неща е да се премахне този текст в Закона за здравното осигуряване, с който задължително се стимулира на практика рекетът и събирането на определен размер на глоби. Защото това е абсурдно. Да, глоби в здравеопазването трябва да има, но не може те да бъдат стимулирани. Това е рационалният отговор и аз не го чух досега от нито един от хората, които отговарят за рационалните отговори в здравеопазването. А когато говорим за ценообразуването на лекарствата, ние отдавна искаме да знаем как се случва това нещо, то да бъде публикувано, да имаме информация в интернет. Надзорният съвет на касата например публикува едни общи протоколи, от които никой не може да разбере какво се е заседавало и в крайна сметка кой как е гласувал и какво е казал. МС публикува стенограмите си, можем да получим стенограми от НС, но от надзорния съвет на касата, ние не можем да получим стенограми. Така, че ако има повече прозрачност, тогава ще има и повече рационално говорене по темата.

Водещ: Ами това, което вие казвате е точно обратното на това, което чухме от различни организации, които излязоха в защита на д-р Нешева, шеф на НЗОК. Днес предстои в НС, да кажем за нашите слушатели, да бъде гласувана официално нейната, и приета нейната оставка. Силен аргумент в нейна защита беше това, че е направила много прозрачна работата на касата. Според... чухме лекарския съюз, чухме съюза на работодателите в здравеопазването, чухме стопанската камара точно с такъв аргумент.

Деница Сачева: За тези организации може би работата е по-прозрачна, но аз ви питам вас като журналист, вие получавате ли достатъчно информация точно по тези въпроси? Ако влезете в сайта на касата, можете ли да получите стенограма от заседанието на надзорния съвет? Защото когато се обвинява някой в лобизъм, той трябва и да може да се защити какво е говорил и какво е правил. Всъщност ние отдавна търсим истината съобразно това кой говори. А истината не се основава на това кой какво ни казва. Истината се основава на това какви документи има и по какъв начин едно твърдение може да бъде доказано. Така че в този смисъл аз не споделям тези мнения, че работата на касата е много прозрачна, но пък определено смятам, че работата на МЗ е изключително непрозрачна. И аз искам да обърна внимание и на още един много важен въпрос, за който никой също не говори. Защото 5-те млн. бонуси, раздадени от здравния министър неясно как,  без никакво основание и никакви аргументи до този момент не чуваме, освен разнопосочни негови обяснения, има още едни 340 млн.лв., с които НЗОК субсидира МЗ през 2011 г. Отчет за тези 340 млн.лв. ние не сме видели. За тази година в бюджета на НЗОК има планирани 100 млн.лв., с които касата да субсидира отново МЗ. Аз не бих искала да коментирам колко абсурдно звучи касата да субсидира министерството, но така или иначе това вече е факт в публичното пространство. Ние трябва да получаваме информация за големите, съществените неща, защото там в разпределянето на тези големи пари всъщност прозира или не лобизъм, има ли го или го няма. Там ще излезе в тези отчети, в тези финансови показатели, с които ние трябва да разполагаме.

Водещ: Ами може би неслучайно липсва тази прозрачност, както казвате вие, защото тогава би се очертала много по-ясно някаква друга картина, може би по-различна от тази, която сега е на вниманието на обществото.

Деница Сачева: Да, аз точно това искам да кажа. Не може, днеска аз ви слушах внимателно с анонса на предаването, не може да цитираме ние информация на в. „Труд” в случая за това колко пари имало по болнични заведения. Тази информация трябва да бъде достъпна веднага на сайта на здравната каса. Моментално трябва да може да се направи справка това толкова ли е, така ли е, не е ли така. Защото така един човек хвърля нещо в публичното пространство и обективното сравнение просто липсва.

Водещ: Да, ако всъщност тази информация е публично достъпна, ще се разбере има ли наистина такова завишаване на средствата към определени болници и намаляване към други.

Деница Сачева: Да, защото към момента срещу едните обвинения, че лекарствата са със завишени цени, които, и то обективно е така и е видно така, виждате, че от другата страна се хвърлят обвинения за завишени бюджети в определени болници. И така ще вървят едни обвинения, които са междуличностни, но не и основани на документи и на аргументи.

Водещ: Добре, има ли политическа воля, може би това също е част от по-важния въпрос, да се реши проблема веднъж завинаги с ценообразуването на лекарствата или всъщност базата, такава каквато е в момента е достатъчно добра при наличието на политическа воля нещата да се получат, а не да има едни такива недомлъвки, неяснота, която да преминава в такива вражди, от които в крайна сметка ние като потребители не печелим нещо. Нали,лекарствата продължаваме да си ги купуваме на тези цени, съответно и болниците и така или иначе да достигат до хората, които имат нужда от тях.

Деница Сачева: Не знам дали има политическа воля. Твърди се, че има такава воля, но на практика вие също изброихте колко много са оставките и колко много са грешките в кадровата политика в здравеопазването. Здравеопазването може би наистина се превръща в Ахилесовата пета на това управление, защото имаме трима здравни министри, няколко шефа на касата, знаете и председател на здравната комисия си отиде, и двама зам.-председатели на здравната комисия също. Аз политическата воля я разбирам по два начина. Първо, с правилно законодателство, със законодателство, което да отчита обществения интерес, да се предлагат такива законодателни инициативи, които наистина да регулират системата по начин, по който тя да бъде полезна. И второто нещо, което е условие за наличие на политическа воля, това е да се избират качествени хора, които да разбират сектора и да могат да работят в него.

Водещ: Ами ние вчера чухме и от Красимир Велчев, председателя на ПГ на ГЕРБ, за кадровия потенциал, че трябва да бъде огледан, ако не се лъжа и го цитирам точно. Има ли добър кадрови потенциал в тази сфера по ваше мнение, или просто тава е общо взето възможното и затова и нещата не се получават?

Деница Сачева: В здравеопазването, в здравния сектор като цяло разбира се, може би ГЕРБ не виждат хората, които са извън партията или пък хората, които наистина представляват потенциалът за управление и за правене на здравна политика. Но в рамките на ПП ГЕРБ аз лично трудно мога да се сетя в момента за име, което да ми вдъхва доверие, че наистина разбира какво се случва в здравеопазването и че може наистина да разреши този Гордиев възел, в който вече се намираме.

Водещ: И последен въпрос и отговор от вас, той е конкретен. Прогнозирате ли скорошна оставка или освобождаване на здравния министър? Като сме тръгнали в тази поредица и така както е ситуацията е в момента.

Деница Сачева: Изключително учудващо би било Нели Нешева да си отиде, защото е взела 12 хил.лв. бонуси, а здравният министър, който не може да обясни как ги е раздал 5 млн. и за какво е похарчил 340 млн. от здравната каса да остане и да се занимава по-нататък с управлението на системата. Аз лично бих била учудена, но от друга страна не смея вече да прогнозирам нищо в България, защото нещата са наистина непрогнозируеми.

Водещ: Да, логиката не винаги, нормалната човешка логика, как да кажа, е валидна за решенията, които се вземат в ГЕРБ. Благодаря ви за този анализ и коментар.

БНР, "Преди всички"