На 28 февруари здравният министър д-р Стефан Константинов е подал сигнал до главния прокурор за цените на лекарствата в НЗОК, които в пъти надхвърлят цените по търговете на МЗ. Това съобщи д-р Константинов пред bTV. За пореден път той заяви, че не съществува документ, с който да е бил алармиран за проблема. Този път обаче министърът отиде по-далече и отбеляза, че е възможно вицепремиера Симеон Дянков да е знаел много повече неща от него, защото е бил в близки отношения със заместничките му Гергана Павлова и Десислава Димитрова.Д-р Константинов

И днес Стефан Константинов заяви, че не е знаел за проблеми с цените на лекарствата. Министърът твърди, че след отстраняването на Гергана Павлова е поискал ревизия и едва тогава видял, че след прехвърлянето на определени лекарства от МЗ към НЗОК разходът за тях е скочил от 2 на 12 млн. лв. Веднага след това той е подал сигнал до главния прокурор. Според него отговорността за това е на бившия управител на касата Нели Нешева, която е трябвало да има информация колко плаща за лекарства, и шефката на Надзорния съвет Гергана Павлова. Неговата отговорност пък се изразявала в това, че се е предоверил и е позволил в продължение на 9 месеца да остане неинформиран.

Пред bTV днес здравният министър показа и доклада на Гергана Павлова до него от миналата година, който анализира какво се е случило с цените на онколекарствата, които миналата година бяха прехвърлени към болниците. От него д-р Константинов е разбрал само, че вследствие от този ход има икономии на средства. Освен това министърът е убеден, че докладът не засяга лекарствата, закупувани от касата.

В документа обаче се съдържа информацията, че 53% от лекарствата, които вече се купуват от болниците, са на по-високи цени в сравнение с търговете на МЗ, както и че това се дължи на неизвършената служебна пререгистрация на цените им спрямо тези в референтните държави. Същата процедура обаче засяга и лекарствата, купувани от НЗОК и министърът би трябвало да знае това, въпреки че то не се казва в доклада. В документа е приложена таблица, която указва с какъв процент биха се намалили цените на лекарствата, купувани от болниците, ако служебното рефериране беше извършено. А накрая се казва, че независимо от по-високите цени на част от лекарствата, все пак се очаква като цяло да има икономия на средства в сравнение с търговете на МЗ.

В понеделник публикувахме само първата и последната страница към доклада, водени от уважение към институциите и тяхната служебна кореспонденция. След като министър Константинов направи доклада медийно достояние обаче, считаме че тези аргументи стават излишни.

zdrave.net