„Поне четирима кандидати за директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) се сочат във фармацевтичния сектор като вероятни през последните дни. Миналата седмица Александър Янков, досегашният директор на ИАЛ, подаде оставка”, четем днес в „Капитал Daily”.
Според изданието, една от най-вероятните кандидатури е на д-р Галина Милева, зам.-председател на парламентарната здравна комисия от ГЕРБ. „Другите сочени като възможни номинации са на експерти, като с най-големи шансове е Димитрина Апостолова, юрист и сегашен директор на лекарствената дирекция в Министерството на здравеопазването. Апостолова за кратко работеше в ИАЛ в началото на управлението на ГЕРБ и още тогава се очакваше тя да заеме поста”, пише ежедневникът. И още: „Усилено се обсъждат и други два варианта за избор, като при единия става въпрос за лекар от Варна, близък до собственика на най-голямата верига аптеки в България - Веселин Марешки. Самият Марешки отрече пред "Капитал Daily" да има нещо общо с рокадите в лекарствения регулатор. Дежурно като кандидат за поста и при предишните размествания в ИАЛ се спряга и името на д-р Любомир Чипилски, представител на Zentiva - генеричната дивизия на френския фармацевтичен концерн Sanofi-Aventis. Чипилски е бивш главен секретар на ИАЛ от времето на управлението на Иван Костов.”
„Класа” информира за резултатите от изследване, според които над две трети от пълнолетните българи са на мнение, че здравеопазването в страната върви към по-лошо в последните няколко години. Данните са от последното национално-представително проучване на ББСС "Галъп Интернешънъл" проведено в началото на месец октомври по поръчка на вестник "Класа", уточнява изданието.
„Оценките за състоянието и развитието на Здравната система остават без значителни промени в сравнение с оценките, измерени през 2008 г. 68% от запитаните смятат, че нещата в здравната ни система стават все по-лоши в последната година. Положителните оценки (делът българи забелязали подобрение) са едва 5% от общественото мнение. Най-критични към здравната система са българите над 55-годишна възраст и жителите на селата и малките градове. Злоупотребите и корупцията сред работещите в системата на здравеопазването са най-сериозният проблем на здравната ни система, смятат над половината (52%) от пълнолетните българи. Регистрираме значително по-висок процент споменавания за злоупотреби и корупция в здравеопазването сред жителите на малките градове”, четем в ежедневника.
„Монитор” пък ни информира, че педиатрия ще се записва без приемен изпит, но само за специализантите държавна поръчка. „Младите лекари ще записват специалност педиатрия без приемен изпит. Това съобщи председателят на комисията по здравеопазване в Народното събрание д-р Даниела Дариткова вчера по време на Осмата педиатрична конференция в Русе, организирана от многопрофилната болница за активно лечение в града. "Направихме промяната, за да подпомогнем на младите специалисти да се насочват към педиатрията. Тази възможност важи за хора, които ще се обучават по държавна поръчка", коментира депутатката, цитирана от вестника.
Три издания съобщават за поредна проява на агресия срещу лекари. Две от тях – „Телеграф” и „Новинар”, не пестят черните краски: „Тълпа бесни цигани нападнаха лекарски екип, който бил извикан на адрес в столичния кв. "Христо Ботев". Закъсняхте, изревали ромите, щом видели линейката. Усетили, че става нажежено, медиците се метнали обратно на колата”, четем в „Телеграф”. „Зловещ екшън с участието на лекари се е разиграл в късните часове на събота вечер в столичния квартал "Христо Ботев". Това съобщиха от дирекцията на полицията в София”, пише „Новинар”.
Ромите извикали линейката около 21 ч. Дежурният екип веднага тръгнал към адреса на улица "Владимир Минков-Лотко”. Щом пристигнали обаче, към тях се завтекли гневни мъже и жени, които започнали да крещят и да обвиняват медиците, че са закъснели. „Напрежението ескалирало и можело да прерасне в побой, но лекарите се качили в линейката и с мръсна газ тръгнали да бягат, за да не бъдат претрепани. Ромите пък побегнали пеш и успели да ритнат няколко пъти автомобила”, информира още „Телеграф”.
„Новинар” е по-лаконичен: „Служители на "Бърза помощ", които били повикани на адрес на улица "Владимир Минков-Лотко", били посрещнати от група разярени роми.
Причината за гнева им се оказва лекото закъснението на медиците. Въпреки опитите на лекарите да тушират напрежението, гневните роми решили да прибягнат до саморазправа и погнали хората в бели престилки.”
И двете издания съобщават, че екипът в крайна сметка се е върнал на адреса, само че с полицейски ескорт, и е прегледал болния. Според „Телеграф” полицията не знаела за инцидента, „Новинар” пък пише, че информацията е подадена от там.
zdrave.net
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.