„Първият център за майчино и детско здраве откри здравният министър д-р Таня Андреева в Смолян вчера. Той се намира в областната болница. В него ще работят гинеколози и педиатри. Те ще дават квалифицирана помощ на всички бъдещи родилки, както и на двойките, които не могат да заченат. Съвети и грижи от тях ще могат да получават и родителите за малчуганите си.“ Това пише днес „Стандарт“ и допълва: „Идеята за създаването на тези центрове е на здравното министерство. Целта е да се подобри здравето на децата, както и да се увеличи броят на ражданията. "Във всеки областен център и 16 общински ще има такъв кабинет за родители и млади двойки, за да знаят къде да се обърнат за помощ", обясни д-р Андреева.“
„Телеграф“ се спира на „вечната тема“ – за и против ваксините. В интервю за вестника д-р Атанас Мангъров коментира: „Антиваксиналните движения са причината, когато една болест изчезне, хората да си мислят, че това е станало по Божията воля или защото сме много добри. Аз обаче мисля,че зад изчезването на едно заболяване стои много труд и много работа. Всеки, който не се имунизира, трябва да е готов да се разболее.“ Огромната част от хората се ваксинират, отбелязва той, но допълва: „Тези, които не го правят, са единици, но е факт, че те нарастват. Тази тенденция просто става заразна.“
Няма нито един човек, починал от ваксина, категоричен е д-р Мангъров. „Всички твърдения за смъртни случаи заради имунизация са махленски приказки. Искам да подчертая, че напоследък се говореше за бебета, починали от ваксина, при повечето от тях ставаше въпрос за деца, страдащи от церебрална парализа, за раждания, при които заради недостиг на кислород мозъкът се уврежда. Едва на 6-ия, 7-ия месец се разбира, че бебето има проблем. Никой обаче не се връща към раждането, а се досеща за най-близката медицинска намеса, а именно – ваксината“, посочва той.
СЗО пък предупреждава за нарастваща лекарствена резистентност. В „24 часа“ четем: „Човечеството скоро може да се изправи пред нова глобална заплаха, също толкова сериозна, колкото и промяната на климата. Светът се е отправил към постантибиотична ера, в която инфекции и леки наранявания, които са лечими от десетилетия, ще могат отново да убиват. И това не е цитат от сценарий за филм на ужасите, а от изказване на Кейджи Фукуда, помощник генерален директор на Световната здравна организация. Мрачното предупреждение е заради стряскащи резултати от проучване за устойчивостта на бактериите на лекарствата. Все повече болестни причинители вече не се боят от медикаментите, които в началото след своето създаване са ги убивали.“
Причините антибиотици да губят сила са основно две - изписват се по-често, отколкото реално е необходимо, а от друга страна, все по-рядко се появяват принципно нови лекарства на фона на ставащи все по-устойчиви мутирали вируси, пише още вестникът. „Неправилната и прекалената употреба на антибиотици насърчава бактериите да развиват нови начини за преодоляването им. На принципа на адаптацията патогените се "каляват" в борбата с медикаментите, като леко се променят. И вече не могат да бъдат спрени с лекарствата, които са ги ликивидирали. За резистентността допринасят и промените на своя глава в терапията - например да се скъсява срокът на прием, защото човек се е почувствал по-добре, или да се намалява дозата“, обяснява изданието и отбелязва: „Заплахата от резистентните бактерии тревожи света от поне десетилетие.“
„Земя“ пък ни разказва за случай на лекарска грешка, оповестен от bTV. „36-годишен мъж от Силистра развива тежки ставни заболявания след лекарска грешка преди, а от шест години е неподвижен на легло. Когато е на шест, Турхан Кямилов се разболява от шарка, но лекарите го лекуват от обрив. В резултат на това се отключва псориазис, който постепенно прогресира в тежки ставни заболявания и преди 6 години мъжът остава напълно неподвижен, с 93% инвалидност, разказа bTV“, пише вестникът. За случая е възможен хепиенд, в случай, че краката на мъжа се протезират, става ясно от публикацията.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.