От началото на годината до 15 май 2013 г. в България са регистрирани 78 нови ХИВ-серопозитивни лица. Това обяви пред Zdrave.net д-р Тонка Върлева, директор на Програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" по повод Международния ден за съпричастност с жертвите на СПИН, който отбелязваме на 18 май. Тя добави, че през 2012 г. броят на новорегистрираните случаи на ХИВ - серопозитивни лица е 157, което представлява с 22% намаление в сравнение с 2011 г., когато са били регистрирани  201 случаи.

През периода 1986 - към 15 май 2013 г. в България са регистрирани общо 1708 случая на инфектирани с ХИВ, каза д-р Върлева. През последните години се очертава тенденция броят на новорегистрираните мъже да е почти три пъти по-голям от броя на новорегистрираните жени. И през тази година 57 от новооткритите ХИВ-позитивни са мъже, а 21 жени. Горната възрастова граница при мъжете е 65 години, а при жените е 59 години.

Според пътя на предаване на инфекцията  през 2013 г. отново се очертават две особено уязвими групи – мъже, които имат сексуални контакти с други мъже – 37 % и инжекционно употребяващи наркотици – 13%. Данните показват, че намалява процента на лицата, които се инфектират в групата на инжекционно употребяващите наркотици, защото през 2012 г. той е бил 25,4%.СпинСлед регистриране на първите случаи на СПИН в света през 1981 г., инфекцията с вируса на ХИВ се разрасна до пандемични размери, каза д-р Върлева. Тя отбеляза, че в края на 2011 г. хората, живеещи с ХИВ, в света са 34 милиона случая и 0,8 % от тях са на възраст 15-49 г.,  и 1.7 милиона са смъртните случая с причина СПИН. Само през 2011 г. в света около 2.5 милиона са новоинфектираните лица с ХИВ.

В Западна и Централна Европа приблизително 900 000 са лицата, живеещи с ХИВ, а в Източна Европа и Централна Азия те са приблизително 1,4 милиона.  Епидемията в региона на Източна Европа и Централна Азия е най-бързо развиваща се, където новоинфектираните с ХИВ лица за 2011 г. са приблизително 140 000 лица, като най-голям дял от новите инфекции са сред хората, които венозно употребяват наркотици. В същото време, новоинфектираните с ХИВ лица в Централна и Западна Европа са 30 000 и епидемията е най-вече сред мъжете, които правят секс с мъже. Основният път на предаване на инфекцията в Централна и Западна Европа е при необезопасени сексуални контакти между мъже, докато в Източна Европа и Централна Азия е кръвният път чрез инжекционна употреба на наркотици.

Според данни на Европейския център за контрол на заболяванията през 2011 г. честотата на новите случаи с ХИВ в страните от Европейския съюз е средно 5.7 случая на 100 000 население. За България честотата на новите случаи с ХИВ е 2.7 случая на 100 000. Държави от Европейския съюз с честота на разпространение над 10 на 100 000 са Естония – 27,3, Латвия – 13,4, Белгия – 10,7, Англия – 10.   

Д-р Върлева съобщи, че чрез Програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" през  2012 г. общо 50 862 души от най-уязвимите групи и 158 541 деца и млади хора са достигнати с работа на терен и кампанийни дейности за превенция на ХИВ и други сексуално предавани инфекции.    Всяка година нараства броят на лицата, които са изследвани за ХИВ и са узнали своя резултат. През първите три месеца на годината над 89 000 лица са се изследвали за ХИВ. Традиционно през последните няколко години над 65% от новорегистрираните серопозитивни лица са открити в 19 – те КАБКИС, 17-те мобилни кабинета и дейностите на терен на НПО, работещи с най-уязвимите групи. От началото на тази година, освен с основните уязвими групи се работи активно и в местата, където са настанени деца лишени от родителки грижи. Проведени бяха обучения, както на обслужващия персонал, така също и на настанените деца. Обученията бяха проведени съвместно от РЗИ и НПО, каза д-р Върлева.

Лечението на хората, живеещи с ХИВ/СПИН, се извършва със съвременни АРВ лекарствени средства, които се осигуряват от бюджета на МЗ и са абсолютно безплатни за всеки, който се нуждае, заяви д-р Върлева. Тя напомни, че през 2013 г. МЗ осигури средства за закупуване на 21 медикамента от всички лекарствени групи. Това разнообразие от медикаменти позволява съставянето на оптимален терапевтичен режим за всеки пациент. Прилагането на антиретровирусната терапия удължава живота на пациентите, подобрява имунния им статус и подобрява качеството им на живот. Според нея за качеството на лечението говори факта, че 89% от пациентите започнали лечение през 2007 г. са живи и продължават да се лекуват. Специалистът отбеляза, че 36 пациента от започналите терапия в периода 1999 – 2002 г. продължават да се лекуват повече от 10 години. Според нея това показва, че ХИВ може да се приеме като хронично заболяване, което при своевременно диагностициране и навременно започване на лечение и придържане към назначената терапия осигуряват продължителен живот с добро качество.

Със средствата на Глобалния фонд, беше създаден двумесечен резерв от антиретровирусни медикаменти за лечение на хора живеещи с ХИВ и СПИН, с цел да не се допусне прекъсване на терапията, напомни още д-р Върлева. Тя добави, че са разкрити 5 сектора за лечение на пациенти към инфекциозните клиники в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора. Финансово, със средства на Глобалния фонд  са подкрепени и дейностите на 4 кабинета за психо-социална подкрепа за хората живеещи с ХИВ/СПИН, техните близки и партньори – два центъра в София, един във Варна и един в Пловдив. Те оказват психологическа подкрепа на хора живеещи с ХИВ/СПИН и ги мотивират за провеждане на лечение, обясни тя.