Недостиг на средства от около 220 млн. лв. само в болниците очакват от Лекарския съюз. Според техните разчети трябват още 20 млн. лв. допълнително за финансиране на работата на специализираната медицинска помощ, тъй като липсата на направления отново ще бъде реална. Джипитата също няма да получат повече пари догодина, а пакетът за зъболекарите ще се увеличи с цели 4 стотинки и ще достигне сумата от 15,68 лв. на човек годишно!

НЗОК"Параметрите на бюджета за следващата година водят до риска да има недостиг на средства още през юли, а не през октомври, както е т.г. Вие залагате болниците да харчат по 70 млн. лв. месечно, при положение че тази година сумата е 100 млн. лв. Не приемаме този бюджет и затова ще обсъждаме с колегите как да продължат протестните действия. Защо чиновниците не започнат да си плащат сами здравните вноски, а това се прави от държавния бюджет? Трябва да има равенство у нас, независимо какво работиш. Както всеки от нас си плаща осигуровките, така и те могат да го правят - това ще увеличи приходите на НЗОК ", коментира д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС.

Тяхната съсловна организация и тази на стоматолозите призоваха ПРОЕКТОБЮДЖЕТЪТ НА НЗОК ДА СЕ ПРЕРАЗГЛЕДА между първо и второ четене и да се намерят допълнителни средства за нормалната работа на НЗОК догодина.

Лекарите не могат също да приемат, че здравното министерство и Министерският съвет ще разпределят 104 млн. лв. от бюджета на НЗОК , предвидени като буфер за оптимизиране на работата й. "Българите ще се разболяват все повече, а вие залагате по-малко пари. Не искаме да се залагат дефицити в бюджета на НЗОК . Вече имаме сигнали, че хората трябва да си носят лекарства и чаршафи, когато ги приемат в болница", каза Иван Димитров, представителят на пациентите в Касата в момента.

Управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова обясни, че се подготвя нова методика за финансиране на болниците, според която пациентът ще може да ползва това, на което има право. Тя цитира данни от доклад на Световната банка, според които 20% от пациентите на болниците могат да се лекуват, без да бъдат приемани там. Това ще спести 350 000 хоспитализации и 245 млн. лв. на системата. 13% от пациентите са се лекували в болница поне веднъж годишно, а над 30% от влезлите в клиника са приемани в различни здравни заведения повече от един път.

'Трябва да се оптимизира системата, за ДА СЕ РЕАЛИЗИРАТ ИКОНОМИИ.

Според критериите на Световната банка болница, която изписва по-малко от 13 пациенти на ден, не работи ефективно. Малките здравни заведения в страната могат да станат филиал на голяма болница, намираща се в близост, където пациентите да бъдат приемани за лечение. Правим обстойна проверка на всички болници в страната и начинът, по който са изразходвани средствата, получени от НЗОК . Според нашите данни има драстични случаи, в които болници в страната, където няма особено движение на хора, са увеличили бюджета си неколкократно през последните години", допълни д-р Тодорова.

От Стопанската камара заявиха, че не може държавата да дава по 200 лв. годишно за здравни вноски на дете и по 270 лв. - за пенсионер, а в същото време тези две групи от хора да харчат 70% от парите на НЗОК . Те също призоваха държавата да започне да плаща реалните здравни вноски за хората, които осигурява - деца, пенсионери, затворници, военни, инвалиди, чиновници, полицаи и т.н.

Около 1,6 млрд. лв. би трябвало реално да внася като здравни осигуровки Министерството на финансите в бюджета на НЗОК , ако плащаше пълния размер на данъка, който е 8%. Реално обаче финансовото ведомство превежда 950 млн. лв., тъй като за децата се плащат 4% здравна вноска, а за пенсионерите тя се изчислява върху осреднена пенсия.