Отпада задължението аптеки да са достъпни за хората с увреждания, т. е. да разполагат с рампи. Изискването ще важи само за новооткритите фармацевтични обекти, става ясно от обнародваната в .Държавен вестник" Наредба №28 на Министерството на здравеопазването (МЗ).


Преди изменението нормативният акт предвиждаше всички аптеки (близо 3800) до края на 2011 г. да са снабдени с рампи. Стотици собственици направиха инвестиции и приведоха обектите си според изискването. Работна група от експерти от Българския фармацевтичен съюз, Изпълнителната агенция по лекарствата и други здравни специалисти обаче предложила на МЗ вече откритите аптеки да не са длъжни да имат рампи. И идеята им намерила място в наредбата. Според пациентски организации изменението е антисоциално и ще повлече след себе си сериозни последици. Много вероятно е инвалиди, които не могат да стигат до гишето с лекарства като в цивилизованите държави, да заведат дела срещу аптеките или дори срещу държавата ни в Европа. За което пък тя може да бъде осъдена за дискриминация примерно. Не на последно място се демотивират социално ангажирани собственици, които за в бъдеще ще се колебаят дали да се втурват в изпълнение на промените, или да си правят оглушки. Защото поредното нововъведение може да им се размине.


„Прави се крачка назад! Вместо все повече да се облекчава достъпът на хората с увреждания особено до здравните обекти, които посещават най-често, той се ограничава", възмути се д-р Станимир Хасърджиев, шеф на Националната пациентска организация (НПО). Той се обърна към инвалидите, ако имат подобни затруднения, да търсят НПО, която да им помага със завеждането на дела. „Изискването за рампа е много логично, защото аптеките трябва да са достъпни за болните. А сега е взето компромисно решение с цел да не се променя статуквото", добави Красимир Славчев, член на управителния съвет на Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА).


Измененията предвиждат още във фармациите да могат да се продават всички козметични продукти. Досега имаше специално приложение, в което бяха изброени разрешените за търговия разкрасителни продукти.


Регламентира се също онлайн търговията на лекарствата без рецепта. Те ще се предлагат чрез интернет страницата на съответната аптека и ако тя е получила специално разрешение за това. Доставката ще става за 24 часа. „Ако куриерите трябва да осигурят лекарството в някое отдалечено село, доставката няма как да се изпълни за денонощие", предупреди Николай Костов, председател на АСА. До някои населени места куриерът пътувал едва 1-2 пъти седмично. „А ако не доставим навреме препарата, ни чакат глоби и от 3000 лв.", каза Костов. 

в. Труд