Отмяната на част от текстовете в постановлението на МС, касаещи методиката за остойностяване и заплащане на медицинска помощ, е доказателство за това как грубата административна намеса предизвиква хаос в системата, създава пречки пред достъпа на пациентите и ограничава правото им на избор на лечебно заведение. Това заявиха на пресконференция в столицата днес д-р Явор Дренски, председател на Националната асоциация на частните болници и Иван Димитров, председател на УС на Федерация „Български пациентски форум”. Регулации не трябва да се правят с молив и гумичка в ръка, а да се отчетат реално потребностите и се вземат предвид възможностите на лечебните заведения да извършват определена дейност с конкретен обем и сложност, допълни още д-р Дренски. Според него здравната карта не е инструмент, който може да създаде реална и обективна представа за потреблението на медицински услуги. Обективното мерило е кейс-микс подходът за това къде, колко и какво се работи, каза още той. Вече има заложено административно разделяне на категориите болници, като университетските са в малко по-благоприятна позиция, защото получават средства и от МОН. В същото време всички останали попадат в друга категория, посочи още д-р Дренски.
Ако надлимитната дейност за месеците март и април не бъде заплатена, лечебните заведения ще бъдат принудени да си търсят сумите индивидуално по съдебен ред, като заведат дела срещу НЗОК, стана ясно още днес. До този момент никой от НЗОК не е представил стройна, ясна и обективна система за контрол на извършената дейност, което също е много смущаващо, казаха още на срещата с медиите. Дори не сме си помисляли да връщаме пациенти, ако обаче тази ситуация на неяснота, напрежение и хаос продължава, действително ще бъдем принудени да водим дела, а и да помислим в бъдеще за директно договаряне с касата, заяви д-р Дренски.
Също така не бихме искали сега да се случи това, което стана, след като преди време съдът отмени стандарта по хирургия – още в същия ден, в който бе публикувано съдебното решение за отмяната, МЗ обнародва същата наредба в Държавен вестник – това не е законно, но е неморално, каза д-р Николай Болтаджиев, собственик на болница „Света Богородица”.
За нас като пациенти е важно да имаме избор и осигурена възможност за адекватно лечение, подчерта Иван Димитров. Според него решението на съда е проява на здрав разум от страна на ВАС, и една голяма победа.
Решението на ВАС за спиране на текстовете от методиката влиза в сила веднага, още след оповестяването му, заявиха още д-р Дренски и д-р Болтаджиев. По думите им, ако има обжалване, петчленния състав на Върховния административен съд ще прецени правилни или не са мотивите по него и съответно ще препотвърди или отхвърли решението на тричленния състав. Дотогава обаче по закон първоначалното решение, взето на 13-ти и оповестено на 15-ти май, ще бъде в сила, обясниха те.
В петък от здравното министерство пък обявиха, че текстовете на методиката не са спрени и лимитите остават в сила до приключване на обжалването. „В законово определения срок Министерски съвет ще предприеме действия за обжалване пред по-горната инстанция на определението за спиране на действието на част от текстовете от методиката. До произнасянето на по-горната инстанция текстовете от методиката ще продължат да се прилагат“, посочиха от там.
Твърдението на МЗ потвърди пред Zdrave.net и пресаташето на Върховния административен съд Таня Райнова. Тя обясни, че решението на тричленния състав на ВАС ще влезе в сила в случай, че в седемдневния срок то не бъде обжалвано. Ако пък определението на ВАС се обжалва, то изходът от обжалването ще реши дали лимитите остават или не. През това време лимитите на болничните бюджети продължават да действат. Решението на петчленния състав на ВАС ще е окончателно и ще влезе в сила в деня на обнародването си в Държавен вестник, обясни още Райнова.
Срок за разглеждане и произнасяне по обжалването обаче няма. Няма и фиксиран срок, в който окончателното определение на ВАС трябва да се публикува в държавен вестник.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.