С 400 000 направления повече от миналата година ще разполагат семейните лекари през 2013 г.

Опасенията на пациентите във връзка с направленията са неоснователни; в плащането на интензивните грижи няма нищо ново, но се очаква преразход; касата иска пациентите да ползват медицинските изделия, които тя покрива, защото те не са най-евтините, а тези, за които е договорена най-ниска цена. Това стана ясно от разговор с управителя на здравната каса д-р Пламен Цеков.
 
За направленията
 
„Смятам, че опасенията на пациентите са неоснователни, защото механизмът на отпускане на направления към фамилни лекари и към специалисти си остава такъв, какъвто е бил и миналата година.“ Това заяви д-р Цеков пред БНР. Срещу новата методика на здравната каса за разпределение на направления се обявиха на практика всички, като най-скоро реагираха няколко пациентски организации.НЗОК направления
 
„Има една малка разлика, която по никакъв начин няма да се отрази върху това дали пациентите ще получават направления и тя се отнася до едни 10% направления, които се разходваха миналата година от фамилните лекари над това, което им е определено като регулативен стандарт за тримесечие. Тези 10% отново ще се харчат, но само след решение и санкция от Надзорния съвет“, каза Цеков. Преди да се стигне до такова, общопрактикуващият лекар има възможност да изразходва 15% от направленията, отпуснати му за следващото тримесечие. „След това той може да направи мотивирано искане към НЗОК да му бъдат възстановени тези 15% в зависимост от неговата преценка дали той ще може да се справи в следващото тримесечие без тези направления“, обясни шефът на касата. По думите му е предвиден такъв срок за реакция от институцията, който по никакъв начин няма да затрудни нито лекарите, нито пациентите. Запитан какъв все пак е срокът, той отвърна: „Ако те вземат 15% от следващото тримесечие, очевидно че в края на второто тримесечие ще има недостиг на направления. Т.е. около два месеца преди да се е случил недостигът, фамилният лекар ще може да поиска направления. На касата ще са й необходими около 10 дни да отговори.“
 
С 400 000 направления повече от миналата година ще разполагат семейните лекари през 2013 г., отново напомни Цеков, като уточни, че те ще са за специалисти, а не за медико-диагностични дейности. Според него обаче до момента касата не е отказала на лекар, който има нужда от допълнителни изследвания. „И по традиция в последните години пари за медико-диагностични дейности остават“, коментира той, напук на заявленията на общопрактикуващи лекари, че проблемът е тъкмо в средствата за изследвания.
 
За интензивните грижи
 
По отношение на плащанията на интензивни грижи, за които вече стана ясно, че се притесняват всички лечебни заведения, шефът на касата заяви: „Първите плащания за интензивни грижи ще се случат в края на месец февруари, когато се заплаща дейността за януари.“ Той отбеляза, че в начина на плащане на касата няма нищо ново, тъй като винаги дейността за януари е плащана в края на февруари, и добави: „Касата има шест клинични пътеки, които са за интензивни грижи в реанимация. Това, което заплаща МЗ идва като допълнение към тези клинични пътеки, които заплаща и касата. В крайна сметка има отсрочено плащане в системата на здравеопазване, така че дейността по никакъв начин не може да пострада, защото и плащанията за материали и консумативи се реализират обикновено около 30 до 40 дни след като е извършена доставката на съответния консуматив.“ Цеков отбеляза още, че шефовете на болници знаят много добре, че плащанията винаги са били в този ритъм. „Така че нямаме някаква нова ситуация или нещо по-различно от последните пет, шест или седем години“, заключи управителят на касата. Той призна, че в касата очакват да има преразход по перо интензивни грижи предвид новите договори за тази дейност, които ще бъдат сключени, но заяви, че няма опасения за невъзможност за разплащане на дейността. По думите му, очакваният преразход е в рамките на до 15%.
 
За медицинските изделия
 
„Националната каса заплаща по Приложение №5 медицински изделия, които са изброени, и именно за тези медицински изделия ние сме обявили договаряне“, каза д-р Пламен Цеков. Той уточни че са включени и някои допълнителни, като медицински изделия, използвани при мозъчно-съдови операции, както и очни лещи. Обяснението му за видовете медицински изделия, които НЗОК ще заплаща, беше следното: „Искам да внеса яснота по отношение на така наречената „най-евтина“ [цена]. Никъде ние не сме цитирали в нашите документи най-евтина цена, а най-ниска цена. Има разлика между най-евтина и най-ниска, защото качествени стентове и качествени медицински изделия, закупени в големи количества, могат да добият различна цена от тази, която я има на пазара. Така че нашето разбиране е, че най-ниската цена не означава некачественост.“ Цеков заяви още: „Нашето желание е обществеността да знае какво заплаща касата, какви изделия, с какво качество и къде се прилагат те.“ Според него в момента болшинството от пациентите нямат представа какви медицински изделия се поставят, с какво качество, „пък да не говорим въобще и за цената“. По думите му, намерението на касата е да „изкара на светло“ медицинските изделия. „И наистина, ако ние покажем на хората, че с цената, която заплащаме, ние им осигуряваме едно качествено лечение, те да изберат нашите медицински изделия.“ По отношение на основния проблем, свързан с медицинските изделия - липсата на възможност за доплащане на по-скъпи такива, шефът на касата не се произнесе.