Противозачатъчни, Противозачатъчните, хормоналните контрацептиви
Противозачатъчните са
безопасни, но не съвсем

Противозачатъчните таблетки, представени през 1960 г., днес се използват от около 80% от жените в Съединените щати. За тези, при които няма рискове от сърдечни заболявания, по-старите хапчета бяха сигурни донякъде, а новите – дори безопасни. Всички опасности и ползи обаче все още трябва да бъдат изследвани, особено като вземем предвид промяната в начина на живот и новите методи за контрацепция, които се появиха, смятат специалистите по сърдечни проблеми на жените от Cedars-Sinai Medical Center.

„Ако дамите използва тези терапии често и за дълъг период от време, имат спешна нужда от консултация с лекар и назначаването на нови таблетки с намаляване на кардиоваскуларните рискове, казва д-р Ноел Байри Мерц, директор на Женски сърдечен център и Превантивен и рехабилитационен сърдчен център в Cedars-Sinai Heart Institute. Тя е авторка на статията в списанието на Американския колеж по кардиология, която направи обзор на познатите сърдечносъдови рискове и ползи при хормоналните контрацептиви, показвайки нови насоки в бъдещите проучвания.

Репродуктивните хормони поразяват тонуса и функциите на кръвните съдове, както и липидите в кръвта. Ниските нива на естроген пък повишават риска от атеросклерозата (изтъняване и втвърдяване на артериалните стени) и „враждебните сърдечни събития”, като инфарктите например. Използването на допълнителен естроген в хормоно-заместителната терапия вече се свързва с повишаване на риска от тромбове в кръвта, които от своя страна водят до сърдечни удари.
„Здравните специалисти трябва да преоценят рисковите фактори при жените, особено онези, свързани със сърдечносъдовите заболявания, преди започването на противозачатъчната терапията. Въпреки че преди менопауза жените имат по-нисък риск от сърдечни проблеми, редовният скрининг за евентуални проблеми и проследяването са много важни”, казва д-р Крисандра Шуфелт от Cedars-Sinai Heart Institute, която е съавторка на същата статия.

По-ранно създадените контрацептиви използваха повече естроген, отколкото новите комбинации, които са на пазара сега не само под формата на хапче, но и като пластири и вагинални пръстени. При тях се използват по-малки дози естроген, което е по-безопасно в периодите, в които се снижава риска от появата на тромбове. Използва се и прогестин – синтетична версия на прогестерон, за който не е известно да повишава кръвното налягане, а може дори и леко да го понижи, според Байри Мерц.

От 2000 г насам, са се повишили смъртните случаи при жени между 35 и 44 години, докато при други възрастови групи се наблюдава намаление. Между факторите, които биха могли да имат принос за ръста на смъртността са увеличаването на затлъстяването и пушенето, намаляването на физическата активност на тази възраст и забележителното увеличение на употребата на противозачатъчни хапчета.

Жените с висок риск за кардиоваскуларни проблеми, особено тези, които пушат, трябва да помислят за алтернативна форма на предпазване от забременяване. Пациентките със сърдечни рискове като хипертензия или повишен холестерол могат да си позволят оралните контрацептиви, но само след внимателно проследяване от своя лекар, категорични са специалистите.

Всяка жена, която ги приема трябва да бъде проверявана системно за нивата на холестерола си, кръвното налягане, както и да се отчита пуши ли, има ли диабет или бъбречни проблеми, страда ли от затлъстяване и мигрена. Здравите жени непушачки, под 35-годишна възраст могат да продължат да взимат малки дози от противозачатъчните таблетки до 50-55 години след преразглеждане на рисковете и ползите.

sanus.bg