Клетки от майката могат да помогнат на детето й, засегнато от диабет |
Клетки от майката, преминали у детето й по време на бременността, могат да имат благотворна роля при диабетиците, помагайки на панкреаса да произведе инсулин, сочат резултатите от американско изследване, цитирани в сп . "Сианс е авнир".
По време на бременността фетусът и майката понякога обменят клетки помежду си. Американски изследователи с изненада установили, че клетки, които преминават от майката във фетуса по време на бременността, могат да се превърнат в панкреатични клетки, произвеждащи инсулин. Бета клетките на т.нар. островчета на Лангерханс биват унищожени при хората, засегнати от диабет от тип 1.
Изследванията на екипа на Лий Нелсън от онкологичния център "Фред Хътчинсън" в САЩ подсказват, че клетките от майката вероятно се опитват да извършат "ремонт" в организма на детето, засегнато от диабет. Макар че фетусът е изолиран от майката чрез плацентата, тази преграда не е съвсем непропусклива и понякога клетки от майката преминават у детето и обратно.
Клетки от фетуса могат да останат няколко години в кръвоносната система на майката, а клетки от майката да останат в организма на детето. Тогава се говори за микрохимеризъм на фетуса или на майката. И в единия, и в другия случай ролята на тези клетки не е изяснена.
Микрохимеризмът на майката може да е замесен в някои автоимунни болести на детето. Предизвиквайки имунна реакция, тези клетки вероятно отключват заболяването. Екипът на Нелсън решил да провери тази хипотеза върху хора, засегнати от диабет от тип 1. Нивото на ДНК от майката било изследвано при 94 деца и възрастни хора, засегнати от диабет, при 54 техни братя и сестри, които не са диабетици, и при 17 възрастни хора от контролната група.
51 на сто от диабетиците имали ДНК от майка си в кръвоносната си система, докато това се отнасяло за 33 на сто от техните братя и сестри и 17 на сто от участниците в контролната група. След това била извършена аутопсия и били изследвани 4 панкреаса - три здрави и един от диабетик. И четирите съдържали клетки, произвеждащи инсулин, които са носители на ДНК от майката, а това подсказва, че този микрохимеризъм не е причина за диабета.
Панкреасът от диабетика съдържал 2 пъти повече бета клетки от майката, които изглежда функционирали добре. Следователно е възможно те "да са се притекли на помощ" на панкреаса, смятат авторите на изследването. Резултатите от него са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.