Сърдечна невроза – Описание
Сърдечна невроза – Причини
Сърдечна невроза – Симптоми
Сърдечна невроза – Диференциална диагноза
Сърдечна невроза – Диагноза
Сърдечна невроза – Лечение
Сърдечна невроза представлява наличие на сърдечно-съдови симптоми, предизвикани от физически и емоционален стрес, без да се открива органично заболяване на сърцето. Състоянието се наблюдава често при млади възрастни, както и при войници по време на стрес. Освен като сърдечна невроза, състоянието е известно и като синдром на Да Коста и „войнишко сърце”. Описано е за първи път от Якоб Мендес Да Коста, който го изследвал и описал през американската гражданска война. В днешно време сърдечна невроза се счита за проявление на тревожно разстройство и лечението му е предимно поведенческо, включващо предимно промени в начина на живот.
Още по темата ЗлатовръхМаточина (лимонче)Хрема - Как да се справим с хремата?Пет грешки при лечението на хремаПри парадонтоза – лайка и конски босилекСигурни причини за възникване на състоянието не са открити. Счита се, че състоянието може да е генетично предразположено и да се среща по-често сред членовете на една фамилия. Според някои изследователи, сърдечна невроза развиват по-често хора, прекарали повече инфекциозни заболявания и оперативни интервенции в детска възраст, хора със слаба фигура и заседнал начин на живот. По-често заболяването се среща при жени и може да се отключи в периода около бременността. Появата на симптомите е постепенна и затова е трудно за пациента да я свърже с някаква конкретна причина или състояние. Най-често началото на симптомите е около 25 годишна възраст.
Типичните симптоми при сърдечна невроза включват сърцебиене, задух, гръдна болка и умора, появяващи се преди всичко по време на физическо усилие или, в някои случаи, при промяна на положението. При някои пациенти, симптомите могат да са свързани и с вирусни инфекции или нервно пренапрежение.
Сърцебиенето се усеща като по-силно и учестено биене на сърцето от обикновено и най-често се свързва със стрес или физическо усилие. Задухът се свързва със спазъм и неефективна функция на диафрагмата, която е основен дихателен мускул. Наблюдават се бавни, извършени със сила, дълбоки дихателни движения, съчетани с често прозяване и въздишане. Пациентите често имат усещането, че не могат да си поемат дълбоко въздух и имат склонността да избягват пренаселени места като автобуси, влакове, театри. Това се обяснява с по-високата концентрация на въглероден диоксид, който се издишва в пренаселените места и води до отключване на симптомите на сърдечна невроза и често причинява чувство на страх от задушаване, подобно на паническа атака.
Най-често гръдната болка е тъпа или се усеща като повишена чувствителност в лявата част на гърдите. Понякога може да са налице кратки, остри, пронизващи болки в тази област, които имитират стенокардна болка. Друг път болката може да бъде като спазми на мускулите в лявата или в дясната част на гърдите, породена от мускулно пренапрежение.
Умората се усеща през целия ден и е особено силна при извършване на физическа активност. За разлика от нормалното чувство на умора, умората при сърдечна невроза не се повлиява от почивка. Тя се свързва с абнормално събиране на кръв във венозната система на корема и периферните вени, което намалява кръвотока към мозъка и сърцето, особено по време на физически усилия. Това обяснява по-често срещаните прималяване и замайване при сърдечна невроза, както и намаления капацитет на физически усилия.
Сърдечна невроза – Диференциална диагноза
Състоянието трябва да се разграничи от стенокардия, пролапс на митралната клапа, синдром на хипервентилация, кардиофобия (страх от сърдечно заболяване), преумора, паническо разстройство. Все пак не бива да се забравя, че сърдечна невроза може да придружава всяко едно от описаните състояния и е нужно внимателна оценка на състоянието на пациента, преди да се приеме, че се касае за сърдечна невроза.
Поставянето на диагнозата сърдечна невроза става най-често по пътя на изключването. От съществено значение е да се изключат всички възможни органични причини за сърдечните оплаквания и едва тогава състоянието да се класифицира като сърдечна невроза. За целта се прилагат редица изследвания на общото състояние и сърдечно съдовата система. Тук се включва снемането на подробна анамнеза за оплакванията на пациента и тяхната давност, последвани от физикален преглед. При наличие на болка в областта на сърцето се прави електрокардиограма за изключване на исхемична болест на сърцето. Често електрокардиограмата не е достатъчна и се назначават лабораторни изследвания на сърдечните ензими – СК, СК – МВ, тропонин, ЛДХ. При поява на оплакванията предимно при физически усилия, може да се наложи извършване на стрес-тест с велоергометър или бягаща пътека. Често се налага и извършване на ехокардиография за изследване на състоянието на клапната система на сърцето, фракциите на изтласкване и други важни за функцията на сърцето параметри.
Едва при липсата на патологични изменения при извършените изследвания, диагнозата сърдечна невроза става водеща. Тя се подпомага и от нагласата на самия пациент. Пациенти от женски пол, с повишена тревожност, подложени на системен стрес, са суспектни за сърдечна невроза.
Дори и след поставяне на диагнозата, на пациента трябва да се извършват редовни прегледи на сърдечно-съдовата система, тъй като състоянието не изключва поява на миокарден инфаркт или стенокардия.
До голяма степен лечението на сърдечна невроза включва повлияване на физическия и емоционален стрес. Пациентът трябва да избягва всякакви стресиращи ситуации и да увеличи времето за почивка, до колкото това е възможно. Физическата активност не се забранява, но тя трябва да е умерена по интезнивност и да не води до силна умора. Също така трябва да се избягва рязката промяна в положението на тялото, като рязко ставане от легнало положение.
Много пациенти се повлияват благоприятно от психотерапия. Облекчение може да настъпи и при прилагане на някои билки, имащи успокояващ ефект върху сърдечно-съдовата и нервната система – лайка, валериана, маточина. Те могат да се прилагат под формата на чайове или сухи екстракти под форма на таблетки.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.