Сърдечна недостатъчност - Описание

Сърдечна недостатъчност - Причини

Сърдечна недостатъчност - Симптоми

Сърдечна недостатъчност - Диагноза

Сърдечна недостатъчност - Лечение

Сърдечна недостатъчност - Медикаменти

Сърдечна недостатъчност - Билколечение

Сърдечна недостатъчност - Описание

Сърдечната недостатъчност е състояние, при което е нарушена функцията на сърцето (като помпа)да доставя богата на кислород кръв към тялото. Сърдечната недостатъчност може да бъде причинено от:

  • заболявания, които отслабват сърдечния мускул;
  • болести, които причиняват втвърдяване на сърдечния мускул;
  • заболявания, които повишават търсенето на кислород от тъканите на организма отвъд способността на сърцето да достави достатъчно багата на кислород кръв.

Сърцето има две предсърдията (дясно предсърдие и ляво предсърдие), които образуват горната камара на сърцето  и две вентрикули (лява и дясна), които образуват долната камера на сърцето. Вентрикулите са мускулести камари, които изпомпват кръв, когато мускулите се свиват. Свиването на мускулните камари се нарича систола.

Много заболявания могат да влошат помпеното действие на камерите. Например, мускулите на камерите могат да отслабнат от сърдечни атаки, инфекции (миокардит) или токсини (алкохол или  някои агенти от химиотерапия). Намалената способността за изпомпване на вентрикулите, се дължи на отслабване на мускулите наречено систолна дисфункция. След всяко свиване на камарата (систола) мускулите трябва да се отпуснат, за да позволят на кръвта от предсърдията  да запълни вентрикулите. Това облекчение на камерите се нарича диастола.

Болести като хемохроматоза (натрупване на желязо) или амилоидоза, могат да доведат до втвърдяване на сърдечния мускул и до намаляване капацитета на камерите да се отпускат и пълнят. Най-честата причина за това е дългогодишно високо кръвно налягане, което поражда удебелено (хипертрофирано) сърце. При някои пациенти, въпреки нормалната  помпена дейност и капацитет на попълване на сърцето, необичайно високо търсене на кислород от тъканите на тялото (например при хипертиреоидизъм или анемия) може да доведе до висока изходна сърдечна недостатъчност.

При някои индивиди могат да присъстват един или повече от тези фактори и това  да доведе до сърдечна недостатъчност. Тази статия ще се съсредоточи главно върху  сърдечната недостатъчност, която се дължи на слабост на сърдечния мускул (систолна дисфункция).
Сърдечната недостатъчност може да засегне много органи на тялото. Например:
 

  • Отслабените мускули на сърцето не са в състояние да доставят достатъчно кръв към бъбреците, които от своя страна започват да губят нормалната си  способност да отделят сол (натрий) и вода. Това намаляване на бъбречната функция може да накара организма да задържа повече течности.
  • Белите дробове могат да се претоварят с течност (белодробен оток) и способността на човек да се упражнява намалява.
     
  • В черния дроб могат да се натрупат течности, като по този начин се затруднява способността му да премахва от тялото на токсини и да произвежда жизнено важни протеини.
     
  • Червата могат да станат по-малко ефективни при усвояването на хранителни вещества и лекарства.
     
  • Може да се натрува течност в крайниците, което да предизвика оток (подуване) на глезените и стъпалата.

В крайна сметка, ако сърдечна недостатъчност не се лекува тя ще се отрази съществено на всеки орган в тялото.
 

Сърдечна недостатъчност - Причини

Много болестни процеси могат да повредят ефективността на изпомпване на сърцето и да доведат до сърдечна недостатъчност. Най-често срещаните причини са:

  • Коронарна болест на сърцето;
  • Високо кръвно налягане (хипертония) ;
  • Дългогодишната злоупотреба с алкохол ;
  • Нарушения на сърдечните клапи.



Още по темата БоянкаМомина сълзаГръцките пациенти остават без лекарстваЖеншен за подобряване на качеството на живот и за дълголетие.По-рядко срещани причини са вирусни инфекции от втвърдяване на сърдечния мускул, щитовидната жлеза, нарушения на сърдечния ритъм, както и много други.

Трябва също да се отбележи, че при пациенти със съпътстващи сърдечни заболявания, приемането на някои медикаменти може да доведе до развитие или влошаване на сърдечната недостатъчност. Това е особено важи за тези лекарства, които могат да предизвика задържане на натрий или да повлияят на силата на сърдечния мускул. Примери за такива лекарства са често използваните нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) като ибупрофен (Motrin и други) и напроксен (Aleve и други), както и някои стероиди, като  лекарствата за диабет (като розиглитазон [Avandia] или пиоглитазон [Actos).

Сърдечна недостатъчност - Симптоми

Симптомите на сърдечна недостатъчност варират при различните индивидите в зависимост от тяхното здравословно състояние и в зависимост от това как останалата част от тялото „компенсира“ тази слабост на сърдечния мускул.
 

  • Един ранен симптом на сърдечната недостатъчност е умората.  Тя е чувствителен индикатор за възможна сърдечна недостатъчност, но в същото време може да бъде причинена от много други фактори. Способността на лицето да извършва физическа дейност също може да намалее. Пациентите могат дори да не усетят това и подсъзнателно да намалят дейностите си, за да се приспособят към  това ограничение.
  • Тъй като тялото се претоварва с течност от сърдечната недостатъчност, може да бъде забелязано подуване (оток) на глезените и краката или корема. Това състояние може да бъде наречено „дясна сърдечна недостатъчност", тъй като дясната камара не изпомпва венозна кръв към белите дробове, които да придобият кислород и това води до натрупването на тази течност.
  • В белите дробове може да се натрупа течност, което да причини недостиг на въздух, особено по време на тренировка и когато лежите. Понякога пациентите се събуж ат през нощта със задъхване.
  • Някои пациенти могат да бъдат в състояние на сън, докато стоят изправени.
  • Допълнителните  течности в организма могат да доведат до често уриниране, особено през нощта.
  • Натрупване на течност в черния дроб и червата може да причини гадене, коремни болки и намален апетит.

Сърдечната недостатъчност - Диагноза

Сърдечната недостатъчност се диагностицира най-често клинично, чрез внимателно физическо изследване и подбрани лабораторни тестове. Пълната историята на пациента може да разкрие присъствието на един или повече от симптомите, описани по-горе.

Физическите изследвания са фокусирани главно  върху откриването на излишни  течности в тялото (хрипове при дишане, подуване на краката или вените на шията), както и пулс, размер на сърцето, сърдечни звуци и шумове.

Полезни диагностични тестове са електрокардиограма (ЕКГ) и рентгенография на гръдния кош за откриване на предишни сърдечни удари, аритмия, уголемяване на сърцето и наличние на  течност в и около белите дробове. Може би най-полезен диагностичен тест е ехокардиографията, която използва ултразвук, за да изобрази сърдечния мускул, структурата на клапите и притока на кръв. Ехокардиографията е много полезна в диагностицирането на слабостите на сърдечния мускул, като предварителна сърдечна атака или тежки аномалии на  клапаните.

Сърдечната катетеризация позволява на артериите на сърцето да бъдат визуализирани  с ангиография. По време на катетеризация може да бъде измерено  налягането  в и около сърцето, както и да се оцени работата на сърцето. В редки случаи за диагностициране на тежки заболявания може да се наложи биопсия, при която специално устройство (катетър) се вкарва във вената и маневрира в дясната страна на сърцето.

Сърдечна недостатъчност - Лечение

Промяна  в начина на живот

Лечението  след сърдечна недостатъчност трябва да започне веднага. Може би най-важният и все още най-пренебрегваният аспект от лечението, включва промяна в начина на живот. Натрият води до увеличаване на натрупване на течностите в тъканите на организма. Тъй като тялото често е претоварено с излишна течност, пациентите стават много чувствителни към нивата на прием на натрий и вода. Ограничаването на приема  на сол и течности често се препоръчва от лекарите. При пациенти със сърдечна недостатъчност, приемът на натрии не трябва да надвишава повече от 2 грама (2000 милиграма) на ден. Изключително важно е пациентите да четат внимателно етикетите  на храните, които купуват, за да следят наличнието на натрий в тях.  Силно препоръчително е ограничаването на консумацията на алкохол.

Максимата, че "пиенето на  осем чаши вода на ден е здравословно" със сигурност не важи при пациенти със сърдечна недостатъчност. В действителност, пациенти често са  съветвани да ограничават общия дневен прием на течности от всички източници до 2 литра.

Важен инструмент за наблюдение на баланса на течности е честото измерване на телесното тегло. Един ранен признак за задържане на течности е увеличаване на телесното тегло. Това може да възникне преди  недостига на въздух или подуването на краката или оток на други части на тялото. При наддаване на теглото с  2-3 килограма за 2-3 дена, лекарят трябва да увеличи дозата на диуретиците.


Доказано е, че аеробните упражнения при пациенти със сърдечна недостатъчност могат да бъдат от полза за цялостното физическо състояние и качество на живот. Тялото на всеки човек има уникалната способност да се компенсира за проблеми със сърцето, чрез ограничаване на другите функции на тялото. Редовните упражнения, съобразени с нивото на толерантност на всеки човек може да бъде от голяма полза за стабилизирането на пациентите.

Справяне с потенциално обратими фактори

В зависимост от основната причина за сърдечна недостатъчност, потенциално обратимите фактори трябва да бъдат проучени. Например:

  • При определени лица, при които сърдечна недостатъчност е причинена от недостатъчен приток на кръв към сърдечния мускул, възстановяването на притока на кръв към коронарната артерия, може да се осъществи чрез операция или поставяне на катетър (ангиопластика, интракоронарен стент).
  • Сърдечна недостатъчност, дължаща се на тежко заболяване на клапите, може да бъде облекчена чрез хирургическа операция.
  • Ако сърдечна недостатъчност е причинена от хронично неконтролирано високо кръвно налягане (хипертония), агресивният контрол върху кръвното налягане ще подобри състоянието.
  • Слабост на сърдечните мускули, която се дължи на дългогодишна, тежка злоупотреба с алкохол, може да се подобри значително с въздържание от пиене.
  • Сърдечна недостатъчност, причинена от други заболявания, може да бъде частично или напълно обратима чрез взимане на подходящи мерки.

Сърдечна недостатъчност - Медикаменти

Доскоро възможните медикаменти за лечение на сърдечна недостатъчност се концентрират основно върху контролиране на симптомите.


Инхибиторите на ангиотензин-конвертиращия ензим (ACE)

ACE-инхибиторите са добре проучени при лечение на сърдечна недостатъчност. Тези лекарства блокират образуването на ангиотензин II -  хормон с много потенциални неблагоприятни ефекти върху сърцето и кръвообращението. В множество проучвания на хиляди пациенти, тези лекарства са показали забележително подобрение на симптомите, предотвратяване на клиничното влошаване и удължаване на преживяемостта. Богатството на доказателствата, подкрепящи използването на тези медикаменти при сърдечна недостатъчност е толкова силна, че АСЕ-инхибитори трябва да се взимат под внимание при всички пациенти със сърдечна недостатъчност, особено при тези със слабост на сърдечния мускул. Примери на АСЕ-инхибитори са: Каптоприл (Capoten)

  • Еналаприл (Vasotec),
  • Лизиноприл (Zestril, Prinivil), 
  • Беназеприл (Lotensin),
  • Рамиприл (Altace).


Бета-блокерите

Някои хормони, като епинефрин (адреналин), норепинефрин, действат върху бета рецептори на различни тъкани на тялото и имат стимулиращо действие. Ефектът на тези хормони върху бета-рецепторите на сърцето е по-силно свиване на сърдечния мускул. Бета-блокерите са агенти, които блокират действието на тези стимулиращи  хормони. Тъй като се предполага, че блокиране на бета рецепторите, допълнително подиска функцията на сърцето, бета-блокерите обикновено не се използват при пациенти със сърдечна недостатъчност.

Въпреки това, проучванията показват впечатляваща клинична полза на бета-блокерите в подобряването на сърдечната функция и оцеляването при индивиди със сърдечна недостатъчност, които вече приемат АСЕ-инхибитори. Оказва се, че ключът към успеха при използването на бета-блокери е да се започне с ниска доза, която да се увеличава  много бавно.

Дигоксин

Дигоксинът (Lanoxin) е използван при лечението на сърдечна недостатъчност  стотици години. Дигоксинът стимулира сърдечния мускул да се свива по-енергично. Той също така има и други действия, които подобряват симптомите на сърдечната недостатъчност.


Диуретиците

Диуретиците са важен компонент от лечението на сърдечна недостатъчност, за предотвратяване или облекчаване на симптомите от  задържане на течности. Тези лекарства се използват, за да попречат натрупване на течности в белите дробове и други тъкани чрез насърчаване на потока на течности през бъбреците. Въпреки че са ефективни при облекчаване на симптоми като недостиг на въздух и подуване на краката, нямат доказано положително въздействие за дългосрочно оцеляване.

Независимо от това, диуретици продължават да бъдат от ключово значение за предотвратяване влошаването на състояниена пациента, изискващи хоспитализация. Когато се изисква хоспитализация, диуретици често се прилага интравенозно, тъй като приемането през устата може да бъде нарушено.

Сърдечна надостатъчност - Билколечение

Една от най-древните билки за лечение на хронична сърдечна недостатъчност с отоци, задух, увеличен черен дроб, течност в корема и т.н. е листа на червен напръстник (Digitalis purpurea L.). По-късно се установява, че благотворното действие се дължи на съдържащите се в листата на растението сърдечно усилващи гликозиди. Подобни гликозиди се намират и в други растения - вълнест напръстник (Digitalis lanata Ehrh.), горицвет (Adonis vcrnalis L.), момина сълза (Convallaria majalis L.) и др. Най-голямо значение за получаване на препарати със сърдечно усилващо действие имат червеният и вълнестият напръстник и невиреещият у нас строфантус. Растения съдържат дигиталисоподобни гликозиди  са: горицвет (Adonis vernalis L.), момина сълза (Convallaria majalis L.), зокум (Nerium oleander L.),6оянка (Erysimum diffusum Ehrh.), кукуряк (Hel-ieberiis odoriis W. еt К.) и др. Важно е да се знае, че тяхното използване  в домашна обстановка трябва да се ограничава до лечение на някои леки форми на сърдечна недостатъчност, тъй като  поради съдържанието на сърдечно активни гликозиди тези растения са силно токсични и при неправилна, неконтролирана от лекар употреба могат да доведат до тежки интоксикации.