Причини за Хроничен панкреатит
Симптоми при Хроничен панкреатит
Диагноза - Хроничен панкреатит
Лечение на Хроничен панкреатит
Лекарства при Хроничен Панкреатит
Хроничен панкреатит е възпаление на задстомашната жлеза, която не се лекува или не се лекува навреме - това състояние се влошава с течение на времето и води до трайни увреждания. Хроничен панкреатит, като остър панкреатит, се случва, когато храносмилателните ензими атакуват панкреаса и околните тъкани, което води до епизоди на болка. Хроничен панкреатит често се развива при хора, които са на възраст между 30 и 40.
Причини за Хроничен панкреатит
Употребата на алкохол и заболяванията на жлъчния мехур са причина за появяване на панкреатит от 95 до 98 на сто от случаите.
Още по темата МентаСладник (сладък корен) В тъканите на задстомашната жлеза няма ферменти, разлагащи алкохола. Такива ферменти има в черния дроб. Затова токсичното въздействие на алкохола действа пряко на задстомашната жлеза. Освен това при приемане на алкохол в жлезата се образуват т.нар. белтъчни тапи, в които може да се задържа калцият. Други причини за хроничен панкреатит са:
- Наследствени заболявания на панкреаса
- Муковисцидоза - най-често срещаните наследствено разстройство, което води до хроничен панкреатит
- Хиперкалциемия - високи нива на калций в кръвта
- Хиперлипидемия и хипертриглицеридемия - високи нива на мазнини в кръвта
- Някои лекарства
- Някои автоимунни условия
- Неизвестни причини
- Наследствен панкреатит може да представи на лице по-млад от 30-годишна възраст, но това не може да се диагностицира в продължение на няколко години. Епизоди на болка в корема и диария продължава няколко дни се появяват и изчезват с времето и могат да прогресират до хроничен панкреатит. Диагнозата на наследствен панкреатит е вероятно, ако лицето има две или повече членове на семейството с панкреатит в повече от едно поколение.
Хроничен панкреатит – Симптоми
Повечето хора с хроничен панкреатит болка в горната част на корема, въпреки чепри някои хора протича без болка. Болката може да се разпространи към гърба.
Други симптоми са:
- Гадене
- Повръщане
- Загуба на тегло
- Диария
- Мазна изпражненията
Хората с хроничен панкреатит често губят тегло, дори когато имат апетит и хранителни навици. Загубата на тегло се случва, защото тялото не отделят достатъчно панкреасни ензими за храносмилане храна, така че хранителните вещества не се усвояват нормално. Лошо храносмилане води до недохранване, поради отделянето на мазнини в изпражненията.
Хроничен панкреатит - Диагноза
Хроничен панкреатит често се бърка с остър панкреатит, тъй като симптомите са подобни. Както и при остър панкреатит, лекарят ще проведе задълбочен анамнеза и физикално изследване. Кръвни тестове могат да помогнат на лекаря, но понякога тези ензими изглежда нормално, въпреки че лицето е с хроничен панкреатит.
В по-напредналите стадии на панкреатит, когато малабсорбция и диабет може да се случи, лекарят може да нареди на кръв, урина, изпражнения и тестове, за да помогне при диагностицирането хроничен панкреатит и контрол на нейното развитие.
След поръчване на рентгенови лъчи на корема, лекарят ще проведе едно или повече на тестовете, използвани за диагноза остър панкреатит - коремни ултразвук, компютърна томография, EUS и MRCP.
Лечението на хроничен панкреатит може да изисква хоспитализация.
Хората с хроничен панкреатит се препоръчва да не пушат или употребяват алкохолни напитки, дори ако панкреатит е лек или в началото на етапа.
Лечението на хроничния панкреатит е преди всичко диетично. Болните трябва да се хранят редовно и по-често, като поемат неголямо количество храна при единичното хранене. Ограничават се мазнините, забраняват се подправките и пържените храни. Медикаментозно се назначават панкреатични ферментни препарати, болкоуспокояващи средства.
Профилактиката се състои в своевременно лечение на болестите на стомаха, жлъчните пътища и червата.
Лекарства при Хроничен Панкреатит
Лекарствата, както и хранителните добавки, необходими за лечението на хроничния панкреатит, се назначават само от лекар. Дори по повод на прием на ферментни препарати, като мезим или фестал, е желателна предварителна консултация с лекар.
Добро действие при лечението на хроничния панкреатит има фитотерапията, но тук е важно да бъдем много внимателни. Дори при намек за обостряне веднага се изключват жлъчегонните билки, тъй като излишъкът на жлъчен сок, попаднал в дванадесетопръстника, ще стимулира дейността на задстомашната жлеза, а на нея й е необходим покой.
Полезни са:
От плодовете:
- шипка
- кисел трън
- боровинки
- касис
- горски ягоди
- грозде и т.н.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.
избегне от сладки плодове.Препоръчва
се само кисели и несладки плодове
като лимон,ябилки др.