Хирзутизъм

Какво представлява хирзутизъм?

Видове хирзутизъм

Причини за появата на
хирзутизъм

Симптоми на хирзутизъм


Диагностициран на хирзутизъм

Лечение на хирзутизъм

Хирзутизъм – Описание:

Най-общо под хирзутизъм се разбира повишен растеж на терминални косми. В клиничната практика понятието се отнася за жени с повишено окосмяване от мъжки тип. То е едно от най-честите ендокринни нарушения. При засегнатите жени, засиленото окосмяване е израз на абнормално андрогенно действие. Въпреки че не е животозастрашаващо състояние, то води до психическа травма и страдание. Дори и леките случаи на хирзутизъм се забелязват от пациентите и околните, и се възприемат като загуба на женствеността. При по-тежките случаи, заболяването представлява сериозен козметичен проблем.

Видове хирзутизъм:

Познати са два вида хирзутизъм – идиопатичен и вторичен хирзутизъм. Когато една жена развие един от двата вида хирзутизъм, нейните космени фоликули се увеличават и космите стават по-тъмни и по-плътни.

  • Идиопатичен хирзутизъм

Идиопатичен означава, че причината за състоянието не е изяснена напълно. Подозира се, че този тип хирзутизъм е наследствен, тъй като често се наблюдава при членове на едно семейство. Освен повишеното окосмяване, тези жени не показват други нарушения.

  • Вторичен хирзутизъм

Жените с вторичен хирзутизъм често имат нарушения в менструалния цикъл. Понякога повишеното окосмяване може да е една от мъжките черти, които жените могат да развият, като малки гърди, уголемени мускули и загрубяване на гласа. Развитието на тези белези се дължи на повишена продукция на мъжки полови хормони. Вторичният хирзутизъм често се свързва с хормонално нарушение, наречено поликистичен овариален синдром, който може да доведе и до затлъстяване и силно нарушен менструален цикъл.

Хирзутизъм – Причини:

Много заболявания могат да причинят повишаване на мъжките полови хормони (хиперандрогенизъм) и хирзутизъм. Причините за хирзутизъм могат да саендокринни, идиопатични, предизвикани от лекарства и други.

  • Ендокринни причини за хирзутизъм

Ендокринните причини са свързани с нарушение във функцията на надбъбречните жлези или яйчниците.

Причините от страна на надбъбречните жлези включват тумори, синдром на Къшинг и вродена надбъбречна хиперплазия.

Туморите от надбъбречните жлези са почти винаги злокачествени. Те са обикновено големи и са свързани с лоша прогноза.

Синдромът на Къшинг се причинява от продължителна кортикостероидна терапия, тумор на хипофизата, секретиращ адренокортикотропен хормон (АКТХ), тумор на надбъбрека, секретиращ едновременно кортизол и андрогени, или друг вид тумор в тялото, който отделя АКТХ. Тъй като чистите глюкокортикоиди нямат активност на мъжки полови хормони (андрогенна активност), терапията с тях рядко предизвиква хирзутизъм.

Вродената надбъбрчна хиперплазия се дължи на дефект в един от пет ензима, отговорни за биосинтезата на кортизол. Дефецитът на кортизол, който настъпва, води до повишено отделяне на АКТХ от хипофизата и разрастване на клетките на надбъбречните жлези. Установено е, че хирзутизъм се наблюдава само при пациенти с дефецит на три от петте ензима в синтезата на кортизол.

Към ендокринните причини за хирзутизъм се отнасят и тези от страна на яйчниците. Това са преди всичко яйчниковите тумори – доброкачествени и злокачествени и синдромът на поликистичния яйчник.

Туморите на яйчниците могат да бъдат злокачествени и с много сериозна прогноза. Хирзутизъм се развива, поради отделяне на мъжки полови хормони от тумора. Такива тумори са аренобластома, гонадобластома и др. При тях се открива повишени нива на тестостерон и голяма опипваща се формация в областта на яйчниците.

Синдромът на поликистозния яйчник е най-честата, свързана с яйчника причина за развитие на хирзутизъм. Счита се, че развитието му се дължи на повече от една причини. При този синдром в яйчниците се откриват над двайсет фоликули, с резмери от 1 до 15 милиметра в диаметър. Въпреки тези промени, основните нарушения при поликистозния овариален синдром се функционални, а не анатомични. Откриват се високи нива на т.нар. лутеинизиращ хормон, които са по-високи от тези на фоликулостимулиращия хормон. Тези високи нива на хормона водят до повишено отделяне на андрогени (мъжки полови хормони) от клетките на яйчниковите фоликули. Изявата на синдрома на поликисточния яйчник е обикновено в пубертета. Често той се съчетава с развитие на инсулинова резистентност и в плазмата на пациентките се открива повишени нива на инсулин.

  • Причини за идиопатичен хирзутизъм

Това е диагноза, която се поставя след изключване на останалите вероятни причини. Не се откриват тумори, секретиращи хормони, липсват данни за поликистозен овариален синдром. Симптомите могат да варират от лек хирзутизъм и нормална менструация, до аменорея и силно окосмяване и поява на мъжки полови белези.

  • Медикаментозни причини

Най-честите лекарства, които предизвикват хирзутизъм са мъжки полови хормони, приемани от жени като допинг. Повишено окосмяване могат да предизвикат и циклоспорин, пенициламин, тежки метали и др.

Хирзутизъм – Симптоми:

Повишените нива на тестостерон, които се откриват при пациентките с хирзутизъм са причина за развитие на следните симптоми:

  • Наличие на груби, плътни косми в областта на брадата, над горната устна, гърдите, гърба, корема, ръцете и краката.
     
  • Оредяване на косата;
     
  • Мазна кожа;
     
  • Загрубяване на гласа;
     
  • Добре развита мускулатура;
     
  • Уголемяване на клитора;
     
  • Нередовна менструация;
     
  • Промяна в психиката – повишено либидо, склонност към агресия.

Степента на развитие на тези симптоми зависи от нивото на мъжките полови хормони в кръвта на жената.

Хирзутизъм – Диагноза:

  • Лабораторни изследвания – те имат за цел както да потвърдят наличието на хиперандрогенизъм (повишено отделяне на мъжки полови хормони), а също и да идентифицират източника на повишени андрогени – надбъбречна жлеза или яйчник.

Съществено значение за диагнозата има изследването на плазменитенива на тестостерона. Силно повишените стойности най-често свидетелстват за туморен произход, докато при идиопатичния хирзутизъм и при хирзутизъм, предизвикан от доброкачествени процеси, нивата на тестостерона са по-леко повишени. При много жени с идиопатичен хирзутизъм плазмените нива на тестостерона са нормални и повишеното окосмяване се обяснява с повишена чувствителност на кожата към нормални нива на мъжки полови хормони.

Изследването на дехидроепиандростерон (ДХЕА) позволява разграничаването на произхода на повишените андрогенни нива. Наличието на високи нива на ДХЕА свидетелстват за надбъбречен произход, тъй като този хормон се синтезира от надбъбрека. Изолираното повишение на тестостерон, без повишено ниво на ДХЕА, показва, че яйчникът е източник на повишената синтеза на хормони.

Други хормонални тестове, които се предприемат включват тест с дексаметазон, стимулация с адренокортикотропен хормон, изследване на серумните нива на кортизола, фоликулостимулиращия хормон и пролактина. Извършването на скрининг за диабет също е обусловано.

  • Образни изследвания

Те включват коремна ехография при съмнения за формация от яйчников произход или поликистозен овариален синдром.

Компютърна томография или магнитен резонансмогат да открият наличие на туморни образувания в надбъбречните жлези и яйчниците, както и да визуализират наличие на тумори на хипофизата.

Хирзутизъм – Лечение:

Съществено значение за лечението има откриването на причината за повишените нива на андрогените. Това дава възможност да се избери най-правилният терапевтичен подход за съответния пациент.

Лечението включва провеждане на системна терапия и козметични средства за премахване на нежеланото окосмяване. В някои случаи козметичните средства могат да се окажат достатъчни, докато при други има нужда от включване на медикаменти. Системната терапия включва прилагане на кортикостероиди, орални контрацептиви, спиронолактон, ципротерон ацетат, медикаменти повишаващи чувствителността на организма към действието на инсулина (метформин).

  • Глюкокортикоидите (дексаметазон и преднизолон) потиската секрецията на адренокортикотропния хормон и предизвиканото от него повишено отделяне на мъжки полови хормони.
     
  • Оралните контрацептиви се прилагат най-често при млади жени. Те потискат синтеза на андрогени.
     
  • Спиронолактонът блокира рецепторите, с които се свързват андрогените. Той също така потиска синтезата на тестостерон.
     
  • Метформинът повлиява инсулиновата резистентност и понижава нивата на андрогените.

Козметичните средства за премахване на космите имат важно значение в терапията на хирзутизъм. Отдава се предпочитание на по-трайните методи на епилация – лазерна епилация, кола маска и др.

Хирургично лечение е показано при доказване на туморни процеси в яйчниците или в надбъбречните жлези. Обемът на операцията зависи от характера на тумора (злокачествен или доброкачествен), размерите и стадия на развитие.