Гастритът е медицинско наименование на възпаление на лигавицата на стомаха. Следствие от него е придвижването на бели кръвни клетки в стените на стомаха, като отговор на някакъв тип дразнене или увреда. Наличието на гастрит не означава сериозна увреда от типа на язвата или рак на стомаха, а може да се опише като развитие на възпалителна реакция. Гастрит може да се предизвика от инфекции, причинени от бактерии (напр. Helicobacter pylori), навлизане на жлъчни сокове от дванадесетопръстника, както и от масивна консумация на алкохол или определени храни (в това число и лекарства - например аспирин). Често като причина се изтъква и повишено напрежение или емоционален стрес.
Още по темата МентаПиренейски поречЛошият дъх има естествено решениеНай-добрата закускаСпешна помощ за стомаха
· Хроничен гастрит - възпаление на стомашната лигавица. Протича хронично с периоди на изостряне и подобрения. Често представлява по нататъшно развитие на острия гастрит.
· Острият гастрит - остро възпаление на стомашната лигавица, причинено от различни фактори: злоупотреба с много гореща или студена храна, напитки, пикантни храни, алкохол, преяждане, продължителна употреба на някои лекарствени средства .
Причини за Гастрит
Острият Гастритзлоупотреба с много гореща или студена храна, напитки, пикантни храни, алкохол, преяждане, продължителна употреба на някои лекарствени средства
Хроничен Гастрит - Предизвиква се от многобройни фактори: От хранително естество, както при острия гастрит, но с продължително увреждане; от съпътствуващи инфекциозни и хронични заболявания. Хроничният гастрит се дели на няколко под вида: атрофичен, повърхностен, гигантски, ерозивен.
- сухота в устата или обилно слюноотделяне
- тъпа болка в стомаха
- тежест в горната част на корема
- гадене
- виене на свят
- езикът е обложен със сиво бял цвят.
Гастритът подлежи на лечение, като това включва процедури за понижаване на стомашната киселинна секреция, избягването на определени храни (лютиви или богати на мазнини), алкохол и индуциращите го лекарства.
Медикаментозното лечение трябва да бъде предписано от лекар.
Най-често използваните лекарства за цялата група заболявания са:
-
Н1 - блокери:
- Фамотидин - виж листовката
- Ранитидин - виж листовката
- Инхибитори на протонната помпа
- Омепразол.
- Пропулсивни медикаменти
- Метоклопрамид
- Домперидон
- Цизаприд.
- Антиациди
- Алмагел - виж листовката
- Алмалокс - виж листовката
- Антибиотици за елиминация на Хеликобактер пилори в комбинация.
- Други
- Де - Нол.
При правилно лечение с диета и лекарства настъпва подобрение и оздравяване. При негрижливо отношение и повторни остри епизоди заболяването може да се хронифицира. Нерядко води до развитие на перитонит, понякога се стига до язва или рак на стомаха.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.