Диария
Какви са най-честите прични за остра Диария?
Диарията е увеличение честотата на изхождания или разхлабени изпражнения.
Тя трябва да се разграничава от четири други състояния, въпреки че те могат да придружават диарията, но често имат различни причини за поява и различно лечение.
Те са:
- незадържане на изпражненията и невъзможност за контролиране
- спешен, внезапен порив за изхождане
- непълно освобождаване на изпражненията и усещане, че е необходимо отново да посетите тоалетна
- изхождания непосредствено след хранене
Още по темата КървавичеСеверно изтравничеХемороиди - лечение и профилактика - ХемороидиХрема - Как да се справим с хремата?Какво трябва да знаете за бактерията листерияДиарията се основава на честотата на изхожданията и консистентността на изпражненията.
Абсолютната диария е свързана с повече изхождания от нормалното. При здравите хора максималният брой изхождания е три, което означава, че повече от този брой изхождания, може да се определи като диария.
Относителната диария е свързана с повече изхождания от обичайното. Така, ако едно лице, което обикновено има едно изхождане всеки ден, започва да има две или три изхождания всеки ден е налице относителна диария.
Абсолютната диария е по-трудна за определяне, защото последователността на изпражненията може да варира значително при здравите индивиди в зависимост от начина им на хранене. Хората, които ядат големи количества зеленчуци ще имат по-редки изпражнения от хората, които ядат по-малко зеленчуци. Изпражнения, които са течни или воднисти винаги са необичайни и се считат за диария.
Какви са най-честите причини за остра Диария?
Най-честият причинител на остра диария са инфекциите - вирусни, бактериални и паразитни. Бактериите също могат да предизвика остро хранително отравяне. Друга причина за остра диария може да е започване на нови лекарство.
Вирусен гастроентерит
Вирусен гастроентерит (вирусна инфекция на стомаха и тънките черва) е най-честият причинител на остра диария. Симптомите на вирусен гастроентерит (гадене, повръщане, коремни спазми и диария) обикновено траят само 48-72 часа. За разлика от бактериалните ентероколити (бактериална инфекция на тънките черва и дебелото черво), пациенти с вирусен гастроентерит обикновено нямат кръв или гной в изпражненията и имат малка или никаква треска.
Хранително отравяне
Хранителното отравяне е кратко заболяване, което се причинява от токсини, произведени от бактерии. Токсините предизвикват болки в корема (крампи) и повръщане. Симптомите на хранително отравяне обикновено траят по-малко от 24 часа.
Пътническа диария
Туристите, които посещават чужди страни с топъл климат и лоши хигиенни условия (Мексико, части от Африка и т.н.) могат да придобият ETEC (ентеротоксигенни) от ядене на заразени храни като плодове, зеленчуци, морски дарове, сурово месо, вода и кубчета лед. Токсините, произведени от ETEC предизвика внезапна поява на диария, коремни спазми, гадене и понякога повръщане.
Бактериални ентероколити
Бактериите, причиняващи болести обикновено нахлуват в тънките черва и дебелото черво и причиняват ентероколит (възпаление на тънките черва и дебелото черво). Бактериалните ентероколити се характеризират с признаци на възпаление (кръв или гной в изпражненията, повишена температура) и болки в корема и диария.
Паразити
Паразитните инфекции не са чести причини за диария, но те се появяват най-често при хората, които правят походи в планината или пътуват в чужбина и се заразяват чрез замърсена питейна вода
.
Лекарства
Лекарствено-индуцираната диария е много често срещаната, защото има много лекарства, които могат да предизвикат диария.
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС);
- Лекарства за химиотерапия;
- Антибиотици;
- Лекарства за контролиране на нарушения на сърцето (антиаритмични средства);
- Лекарства за високо кръвно налягане.
Няколко други примера на конкретни лекарства, които често причиняват диария, са:
- Мизопростол (Cytotec);
- Хинидин (Quinaglute, Quinidex);
- Колхицин (колхицин);
- Метоклопрамид (Reglan);
- Цизаприд (Propulsid, МОТИЛИУМ)
Други причини за диария са:
-
Синдромът на дразнимото черво (IBS) е функционална причина за диария или запек. Възпалението може да бъде причинена от няколко различни проблема, но се смята, че най-честата причина е бързото преминаване на съдържанието на червата през дебелото черво.
-
Инфекциозните болести. Има няколко инфекциозни заболявания, които могат да предизвика хронична диария. Пациенти със СПИН често имат хронични инфекции на червата, които причиняват диария.
-
Пост-инфекции. След остри вирусни, бактериални и паразитни инфекции, някои хора развиват хронична диария. Причината за този вид диария не е ясна.
-
Възпалителни заболявания на червата (IBD). Болестта на Крон и улцерозен колит са заболявания, причиняващи възпаление на тънките черва и / или дебелото черво, които често причиняват хронична диария.
-
Рак на дебелото черво. Рак на дебелото черво може да предизвика диария или запек. Ако ракът блокира преминаването на изпражненията, това обикновено води до запек. Понякога, обаче, има отделяне на течни изпражнения и това води до диария.
-
Въглехидратна малабсорбция. Въглехидратната малабсорбция е неспособност за храносмилане и усвояване на захари. Най-познатите малабсорбциии на захар се появяват с лактазен дефицит (известен също като непоносимост към лактоза или мляко), при който млечни продукти, съдържащи мляко, захар, лактоза довеждат до диария.
-
Ендокринни заболявания. Няколко заболявания на ендокринната система (нарушен баланс на хормоните) могат да предизвика диария като например свръх-активна щитовидна жлеза (хипертиреоидизъм) и по-активна хипофизна или надбъбречна жлеза (болест на Адисон).
- Злоупотреба с лаксативи.
Абсорбенти. Абсорбентите са вещества, които абсорбират вода. Те се приемат през устата и се свързват с водата в тънките черва и дебелото черво.
Двете основни абсорбенти са attapulgite и polycarbophil и двата могат да се вземат без рецепта.
Примери за продукти, съдържащи attapulgite са:
- Donnagel;
- Rheaban;
- Kaopectate Advanced Formula;
- Parepectolin;
- Diasorb.
Примери за продукти, съдържащи polycarbophil са:
- Equalactin;
- Konsyl Fiber;
- Mitrolan;
- Polycarb.
„Анти-подвижни „ лекарства. Това са медикаменти, които пречат на червата да се свиват. Това позволява повече вода, да бъде абсорбирана от тънките черва и дебелото черво, което намалява съдържанието на вода в изпражненията.
Двете основни такива лекарства са лоперамид (Imodium), който е достъпен без рецепта и diphenoxylate (Lomotil), който изисква лекарско предписание. И двете лекарства са свързани с опиати (например, кодеин), но нямат болкоуспокояващото им въздействие.
Лоперамид (Imodium), макар и свързан с опиати, не предизвиква пристрастяване.
Diphenoxylate е лекарство, което при високи дози може да бъде пристрастяващо. С цел да се предотврати злоупотребата с diphenoxylate и пристрастяването, се добавя второ лекарство - атропин.
Бисмут съдържащи лекарства. Много бисмут-съдържащи препарати са достъпни по целия свят. Те съдържат две основни съставки - бисмут и салицилати (аспирин). Салицилатът е противовъзпалително и може да намали отделянето на вода чрез намаляване на възпалението. Бисмутът може директно да намали отделянето на вода от червата.
Пепто-бисмолът се понася добре. Някои нежелани реакции включват потъмняване на изпражненията и на езика.
Лечение с билки на Диария (разтройство)
За лечение на диарии се предписват билки (растения), съдържащи танини. Танините (дъбилни вещества) са полимерни фенолни съединения, които са широко разпространени в растенията, но особено богати на такива вещества са представителите на семейства Върбови , Здравецови, Бобови, Букови, Лападови, Розоцветни и др. като дъбови кори, подъбиче, корени от очиболец, орехови листа. За лечение на разстройства много добре действат лайката, сокът от ябълки и настъргани или сварени моркови.
Други билки и методи за лечение на разстройство:
-
Камшик (Агримония). За един ден тази билка може да помогне значително за справяне с диарията. Дозата за възрастни е 2 с.л., а за деца - 1 с.л., която се запарва в 0.5л. вода и се оставя да кисне около 30 минути. Това е доза за един ден, която трябва да се пие 3 пъти, половин час преди ядене.
-
Чай от гюзум, който се приготвя по същата рецепта като посочената по-горе.
- Плод от трънка или листа от къпина - По две супени лъжици от двете билки се запарват с 300мл. вряла вода. Отварата се вари още 5 минути, прецежда се и се пие по 50мл. 3 пъти дневно преди ядене.
При водниста диария освен предписаните лекарства може да се пие отвара от следните билки: лавандула, листа маточина, бял равнец, мента, анасон, листа от орех.
За лечениена диария се използва и широкоразпространената подправка градинска чубрица - една чаена лъжичка от нея се разбърква с 1 с.л. ябълков оцет и малко вода. Приема се 3 пъти на ден след ядене.
-
Дюла - 30г. листа от дюля се варят се в 1л. вода, докато от нея не остане ¾. Кагато се прецеди към чая се прибавя мед. Пие се по една винена чаша преди ядене.
-
Чай от маточина
-
чай от червена и бяла мъртва коприва.
-
Лайка и Джоджен - вземат се по 2-3 чаени лъжички лайка и джоджен и се варят в 140-200мл. вода няколко минути. Пие се по 4-5 пъти на ден.
-
Магданоз - 4-5 корена от магданоз се варят в 300мл. вода за 4-5мин. Пие се 6-7 пъти на ден по 1 ракиена чашка.
-
Една с.л. 6% ябълков оцет и 1 с.л. бяло брашно се разбъркват добре в стъклена чаша. Към тази смес се добавят 70 мл. вода и се изпива.
-
Глог - 1 с.л. цвят и плод от глог се слгат в 50мл. ракия. Така приготвената смес се оставя да отлежи 7 дни в затворено шише. Прецежда се и се взема 3 пъти дневно по 20 капки в 1 с.л. вода.
-
Ориз - отвара от ориз без сол. Оризът се накисва в гореща вода, след което се вари на бавен огън, докато набъбне. Пие се само водата, в която е врял оризът.
-
Равнец - 1 с. л. бял равнец се залива с 1 ч. ч. кипяща вода. Запарката се прецежда, след което се оставя да изстине. Пие се по няколко глътки 7-8 пъти на ден.
-
Огнивче (Chenopodium botrys) и червено подъбиче – приготвя се чай от посочените билки и се пие преди ядене.
-
Подъбиче – една шепа от билката се заливат със 500мл. вода. Оставя се да кисне 3-4 часа, след което се прецежда.
-
Орех - 1 с. л. от зелената обвивка на орехите (пресни или изсушени) се запарва с 1 ч. ч. вряща вода. Пие се по 1 с. л. няколко пъти дневно.
-
Драка - смесват се плод от драка 30г., камшик 50г. и бяло подъбиче 30г. Разделя се на две половини и се вари се в 1л. вода за 15мин. Пие се 3 пъти на ден по 1 винена чаша.
-
Джоджен - приготвя се смес от див джоджен 100г., огнивче 60г., гръцка коприва 80г. Вземат 5 с.л. за 1 литър вода и се вари, докато водата остане наполовина. Пие се 3 пъти на ден по 1 винена чаша.
- Живовляк - запарката от живовляк и невен - по 1 ч.л. на 2 чаши вряла вода. Пие се по половин чаша 3-4 пъти дневно.
При диария помагат и следните билки: листа от дюля, жълт кантарион, листа от лешник, корени от жълта тинтява, ружа, дъбови кори, горска ягода, подбел, орехови листа, живовляк, овчарска торбичка, здравец, бяло подъбиче, къпинови листа, шипка, невен, лайка, брош, глухарче.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.