Какви са причините за обезводняване?
Какви са признаците и симптомите на дехидратация?
Как се диагностицира дехидратация?
Може ли дехидратацията да се лекува у дома
Може ли дехидратация да бъде предотвратена?
Какво е дехидратацията?
Водата е жизнено важен елемент от тялото и адекватната хидратация е задължителна, за да позволи на организма да функционира. До 75% от теглото на тялото се състои от вода. По-голямата част от водата се намери в рамките на клетките на тялото (вътреклетъчното пространство). Останалото е в извънклетъчното пространство, което се състои на кръвоносните съдове (интраваскуларно пространство) и пространствата между клетките (интерстициален пространство).
Дехидратацията настъпва, когато количеството вода, което излиза от тялото е по-голямо от количеството, което се приема. Тялото е много динамично и винаги се променя. Това особено важи за водата в тялото. Ние губим вода рутинно, когато:
-
дишаме и овлажнен въздух напуска тялото (това може да се види през студен ден, когато виждаме издишания въздух);
- когато се потим, за да се охладим тялото;организмът се освобождава от ненужното чрез уриниране или изхождане.
В един нормален ден, човек трябва да пие значително количество вода, за да замени тази рутинна загуба.
Формулата за дневната нужда от течности зависи от теглото на индивида. Ако желаете да изчислите дневните нужди от течности на база на телесното си тегло, с помощта на метрична система, моля използвайтеформула по-долу:
-
За първите 10 кг телесно тегло – ежедневният прием течности, която се изисква е 100 куб.см на килограм.
-
За следващата 10 кг телесно тегло се добавят допълнително 50 куб.см / кг течности.
- За всеки допълнителен килограм телесно тегло се добавят допълнителни 10 куб.см/кг течности.
Тялото е в състояние да следи количеството на течностите, за да функционира. Механизмът за ожадняване, сигнализира на тялото, че трябва да приеме вода, чрез чувството за сухота. Също така хормони като анти-диуретичен хормон (ADH) работят с бъбреците, за да ограничат количеството вода, което се губи чрез урината, когато тялото се нуждае от запазване на вода.
Какви са причините за обезводняване?
Дехидратацията се появява, когато има загуба на твърде много вода или не приемаме достатъчно вода, но най-често е комбинация и от двете. Други причини за дехидратация са:
-
Диария: Диарията е най-честата причина, поради която човек може да загуби излишни количества вода. Значителна част от водата може да бъде загубена с всяко изхождане.
-
Повръщане: Повръщането може да бъде причина за загуба на течности. Трудно е за човек да замести загубената вода, чрез приемане на течности след повръщане, заради гаденето като последваща реакция.
-
Потта: Тялото може да загуби значителни количества вода, когато се опитва да се охлади чрез изпотяване. Дали тялото е горещо, заради околната среда (например, работа в топла среда), интензивни упражняване или пък треска, причиняваща висока температура, тялото използва вода, за да се охлади. В зависимост от атмосферните условия, разходката с бърза крачка може да генерира до 16 грама пот, за да позволи охлаждане на тялото и загубената вода трябва да задейства механизма за ожадняване, за да сигнализира на човек да пие течности.
-
Диабет: При хората с диабет, повишените нива на кръвна захар, карат водата да се свърже със захарта и по този начин да се изхвърли от организма, което може да причини значително обезводняване. Поради тази причина, честото уриниране и прекомерната жажда, са сред най-ранните симптоми на диабет.
-
Изгаряния: Кожата действа като защитна бариера за тялото и е регулатор за загубата на течности. Жертвите на изгаряния се дехидратиратират, тъй като увредената кожа не може да попречи на течносттите да се просмуква от тялото. Други възпалителни заболявания на кожата, също се свързават със загуба на течности.
- Невъзможност да пиете течности: Невъзможността да се пие достатъчно е друга възможна причина за дехидратация. Дали причината за това е интензивно гадене с или без повръщане, или липса на сила да се пие, може да доведе до сериозна степен на дехидратация.
Какви са признаците и симптомите надехидратация?
Първоначалният отговор натялотокъм дехидратацията е жажда, за даувеличите приеманавода и намалено отделяне на урина, за дасеспрезагубата на вода. При обезводняване уринатастава по-концентриранаи по-жълта на цвят.
Когато нивото на загуба на вода се увеличи, повечето симптоми могат да станат очевидни. По-долу са описани основните признаци и симптомина дехидратация:
- Сухота в устата
- Очитеспрат да произвеждат сълзи
- Изпотяването може да спре
- Мускулни крампи
- Гаденеиповръщане
- Сърцебиене
- Замаяност(особено при изправяне)
- Слабост
- Намалено отделяне на урина
Тялото се опитва да поддържа сърдечния дебит(количеството на кръв, която се изпомпва от сърцето към тялото) и ако количеството на течностите в интраваскуларно пространство се намалява, тялото се опитва да компенсира това намаление чрез увеличаване на сърдечната честота и свиване на кръвоносните съдове, за да се опита да поддържа кръвното налягане и притока на кръв до жизненоважни органи на тялото. Този механизъм се проваля, когато нивото на дехидратация се увеличи.
Когато мозъкът и другите органи на тялото започнат да получават по-малко кръв и дехидратацията не се лекува, ще настъпи объркване и слабост, които могат да завършат с кома и смърт.
Как се диагностицира дехидратация?
Обезводняването е честа клиничната диагноза. Първоначалният преглед може давключва:
-
Тест за психичното състояние, за да се прецени дали пациентът е буден, на щрек и ориентиран. Кърмачета и деца може да изглеждат апатични, да издават плачливи викове и да имат понижен мускулен тонус.
-
Важни показатели са кръвното налягане и пулсът, които се взимат в легнало и правостоящо положение. Дехидратацията може да повиши пулса, а кръвното налягане може да спадне. Хората, които приемат бета-блокер - лекарства за високо кръвно налягане или други лекарства за сърдечни заболявания, понякога губят способността си за увеличаване на сърдечната честота като компенсаторен механизъм, тъй като тези медикаменти блокират адреналин рецепторите в организма.
-
Измерване на температурата, за да се прецени дали не се е покачила.
-
Може да се провери степента на еластичност на кожата (тургора). Когато дехидратацията прогресира, кожата губи от съдържанието вода и става по-малко еластична.
-
Лекарят може да провери до каква степен езикът и устата са сухи.
- При децата може да има допълнителни прегледи като проверка за слабост на черепа(хлътнала фонтанела), оценкана механизъма за смучене, мускулен тонус и лилипса на изпотяване в зоната на подмишниците и слабините. Тези признаци, сочат потенциална дехидратация.
Лабораторни изследвания
Целта на кръвните тестове е да се оценят потенциални електролитни аномалии(в това число нива на натрий, калий и хлорид), свързани с дехидратацията.
Други кръвни тестове могат да бъдат полезни при определяне нивото на дехидратация. Хемоглобинът и броят на червените кръвни клетки могат да бъдат повишени.
Тестове за бъбречна функция - нивото на урея и креатинин, може да бъде повишено, което също е признак на обезводняване.
Може да бъде направен анализ на урината, за да се определи концентрацията и, колкото по-концентрирана е тя, толкова по-дехидратиран е пациентът.
Как се лекува дехидратацията?
Както често се случва в областта на медицината, превенцията е първата най-важна стъпка в лечението на дехидратация.
Лечението наобезводняване включва подмяна на течностите. Някои напреднали фази на дехидратация изискват интравенозно вкарване на течност. За рехидратация на организма трябва да се приемат малки количества течности често.
Чистите течности включват:
- Вода;
- Бистри бульони;
- Желе.
Успехът натерапията за рехидратация може да се наблюдава в отделената урина. Когато тялото е сухо, бъбреците се опитватда задържат,колкото се може повече течности и урината става по-концентрирана.
Може ли дехидратацията да се лекува у дома?
Дехидратация се появява с течение на времето. Ако може да бъде разпозната в раннен етап, домашното лечение може да бъде от полза и адекватно.
Стъпките, които човек може да приложи у дома, за да предотврати тежка дехидратация, включват:
-
Хората с повръщане и диария трябва да използват медикаменти, за да овладеят симптомите и за да сведат до минимум загубата на вода.
-
Ацетаминофен или ибупрофен, могат да бъдат използвани за контрол на висока температура.
- Трябва да се приемат често бистри течности. Количество течност, която се изисква, за да поддържат хидратацията, зависи от теглото наиндивида. Средно един възрастен индивид се нуждае от2 - 3 литра течности на ден.
Може ли дехидратация да бъде предотвратена?
-
Околна среда: Дехидратация поради горещо времето е предотвратимо състояние. Ако е възможно, стойте на достатъчно сенчести места, пийте много течности и охладени напитки.
-
Упражнения: Хората, които тренират в гореща среда, трябва да пият достатъчни количества вода.
- Възраст: Младите и възрастните хора са най-изложени към риск от дехидратация поради лошите системи за регулиране на температурата.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.