Какво е акромегалия ?
Акромегалия е рядко срещано състояние, което причинява прекомерно нарастване на костите и органите. Този силен разтеж е причинен на свръхпроизводимост на хормон в тялото. Това най-често се причинява от доброкачествени тумори в мозъка. Акромегалията може да доведе до сериозни проблеми със здравето и може да бъде дори животозастрашаваща, ако не се лекува. Когато лечението започне навреме, болните могат да водят нормален начин на живот.
Децата с тази диагноза могат да достигнат ненормално големи размери при разтежа си. Болестта засяга най-често костите на краката, ръцете и лицето.
Какви са симптомите при Акромегалия?
Симптомите на това автоимунно заболяване могат да бъдат трудни за диагностициране, тъй като принципно се развиват доста бавно във времето. Примерно, можете да забележите за период от седем месеца, че пръстенът ви се струва отеснял до момент, в който вече просто не ви става. Друга варияция е да забележите, че размерът обувки който сте носили, до момента ви е малък.
Най-често срещаните при Акромералгия симптоми са:
- Увеличаване размера на костите на лицето, краката и ръцете
- Свръх разтеж на коса при жените
- Уголемяване на челюста или езика
- Оголемено чело
- Качване на теглото
- Подути и болезнени става, които ограничават движенията
- Място между зъбите
- Разперени пръсти
- Дрезгав, дълбок глас
- Умора
- Главоболие
- Безсъние
- Слабост в мусколите
- Засилено изпотяване
- Неприятна телесна миризма
- Уголемяване на мастните жлези
- Удебелена кожа
- Неракови петна по кожата
Ако забележите някой от тези симптоми потърсете лекарска помощ!
Какво причинява Акромегалия?
GH е част от група хормони които регулират разтежа и развитието на тялото. Хората, страдащи от това заболяване имат твърде много от този хормон.Това засилва разтежа на костите и органите и ги прави много по- големи и дебели. Според Националният Здравен Институт, повече от 95 % от хората, страдащи от акромегалия имат доброкачествен тумор в мозъка, който засяга хипофизната жлеза. Този тумор е наречен аденома и засяга около 17% от хората. При повечето хора туморът не засяга тяхния GH, но когато това се случи води до акромегалия.
Кои хора са застрашени от развиване на акромегалия?
Акромегалията може да се прояви по всяко време след пубертета. Най-често обаче е наблюдаван при хора на средна възраст. Пациентите в повечето случаи не са наясно със състоянието си, поради забавеното развитие и симптоматика на болеста.
Диагностициране на акромералгия
Както вече споменахме, много от хората не знаят за заболяването си поради бавната му проява. Въпкреки това, вашият лекар може да заподозре набезите за появата му при рутинен преглед.
Кръвни изследвания
Кръвните изследвания могат да засекат, ако имате прекомерено производство на GH, които не винаги са точно, защото нивата варират през целия ден. Вместо това, вашият лекар може да ви назначи глюкозо-толерантен тест (ОГТТ). За този тест се налага да изпиете 75 до 100 милиграма от глюкоза, след което вече могат да се засекат нивата на GH организма ви. Целта на изследването е глюкозата, да намали нивата на GH, което и се случва при здравите хора. Ако все пак нивата останат високи, то най вероятно вие страдате от това заболяване.
Инсулиноподобен фактор на разтежа (IGF-1)
Друг начин за диагностициране е тестването за протеин наречен инсулиноподобен фактор. Нивата на IGF-1могат да покажат абнормален разтеж на тялото. Това изследване може също да се използва за засичане на прогреса на лечението на други хормони.
Лечение на Акромегалия
Лечението е базирано на различните персонални фактори на пациента – възраст, общо здравословно състоятни и прочие. Целта на лечението е да :
- Нормализира нивата на GH
- Отпусне напрежението около всякакви нарастващи туморни образования
- Да потдържа нормалните функции
- Да лекува всеки дефицити на всички хормони и да подобрява симптомите на акромегалията
По време на лечението може да се наложи да се използват няколко различни метода.
Оперативно лечение
Операция за премахване на тумора, целяща ограничаване излишъка на GH е най-обичайното лечение. Принципно процедурата е бърза и ефективна в редуцирането на нивата на GH, което премахва симптомите. Едно от възможните усложнения обаче може да бъде нараняване на хипофизните жлези, заобикалящи тумора. Ако това се случи, може да доведе до принуждаване на доживотно лечение на хипофизните хормони. Редки но сериозни други усложнения могат да бъдат изтичане на церебоспинална течност и менингит.
Медикаментозно лечение при акромералгия
Лечение с лекарства е втория вариянт за справяне с Акромегалията, който най-често се прилага в случаите, в които операцията не е била ефктивна.
Тези видове медикаменти са най-разпространени за регулиране или блокиране продукцията на GH:
- соматостатинови аналози
- GH рецепторни антагонисти
- Допомин агонисти
Лъчетерапия
Лъчетерапията може да бъде използвана за унищожаване на големи тумори или остатъчни секции от тумора след операция или когато лекарствата не са били ефикасни. Тази процедура може бавно да помогне за занижаване на нивата на GH, ако се използва едновременно с други медикаменти. За драстично спадане на нивата на GH може да са нужни години лъчетерапия, което от своя страна може да доведе до проблеми с репродуктивната система, и дори в редки случаи до загуба на зрението, повреждане на мозъка или вторнични тумори.
Какви могат да бъдат усложненията при акромералгия?
Ако заболяването не бъде лекувано, то може до доведе до сериозни здравословни проблеми и дори да бъде животозастрашаващо. Често срещани усложнения са:
- Загуба на зрението
- Компреси на гръбначния мозък
- Маточни фиброиди при жени (доброкачествени)
- Тумори на матката
- Намалено освобождаване на хипофизни хормони
- Синдром на карпалния тунел (сънна апнея)
- Преканцерозни израстъци или полипи върху лигавицата на дебелото черво
- Гуша
- Диабет Тип 2
- Артрит
- Сърдечно-съдови заболявания (уголемяване на сърцето, хипетртония или високо кръвно налягане)
Какъв е живота в преспектива на болни от акромегалия?
Живота след лечение на пациенти диагностицирани с акромегалия е най-често нормален, ако е заболяването е открито и лекувано в по-ранни етапи. Особено успешно се възстановяват хората претърпели операция за отстраняване на тумора. Лечението също би спомогнало за предотвратяване на болестта да причини дългосрочни ефекти.
Примиряването със симптомите и лечението на акромегалията за жалост могат да бъдат предизвикателство за пациентите. Много от диагностицираните намират за полезно да посещават специализирани групи за взаимна подкрепа.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.