Коензим Q10 (Со Q10), витамин Q10, убихинон – това са различните имена на отдавна познато в биохимията вещество. Той се разглежда като антиоксидант, поради сходния ефект, които имат върху свободните радикали.

Антиоксидантите са група вещества, чийто качества се проявява в зависимост от начина и дозата им на приложение.  Силен антиоксидантен характер имат витамините A, C, E, микроелементите- Zn,Se и др., глюкокортикоидите,албуминът и др. Това им качество от дълго време се използва в медицината. Коензим Q10 има специфични свойства, които го отличават от тях и са практически и теоритически доказани.

Целта на тази статия е да изясни механизма и начина на му на действие.

Коензим Q10

Коензим Q10 е част от човешкия организъм. Той се синтезира в черния дроб на повечето гръбначни животни и всички бозайници. В растенията, съдържанието му е в много малки количества. Той представлява бензохиноново производно, което е с изопреноидна странична верига. Дължината на веригата е различна при различните живи организми- от 1 до 10 изопренови остатъка, което променя и името му – Q1, Q2.. Q9. Черният дроб на човек произвежда единствено коензим Q10. Убихинонът заема ключово място в митохондриалната дихателната верига, той се разтваря лестно и преминава през клетъчната мембрана. Дихателната верига е финалният и най-значим за освобождаването на енергия стадий от аеробния катаболизъм на веществата.


Още по темата Мелатонин - естественият хормон на съня. MelatoninНовите медикаменти за сърдечни и ракови болестиРегистрираха ваксина срещу рак на белите дробовеЧервен вятър (Еризипел)Морков Предходните цикли и вериги от разграждането на веществата са концентрирани там.  В дихатенлата верига кислородът се свързва с водорода и се получава Н2О. При този процес се преместват протони и електрони от две основни ензимни групи – цитохроми и флавопротеини. Убихинонът се намира между тези ензими като прехвърля по един протон или електрон. Той е лимитиращ елемент в тази верига. В дихателната верига се образува макроергонично съединения – аденозинтрифосдфат /АТФ/. Той е източник на енергия за всички клетки и за всички биохимични процеси, които изискват енегрия.



Подреждане и състав на елементите на дихателната верига:

Убихинона има антиоксидантният ефект който е косвен, тъй като при свързването на водорода с високореактивния кислороден радикал, той го неутрализира. Това е доста  по-ефективно, отколкото директното извънклетъчно или вътреклетъчно свързване на свободния радикал, който вече е образуван,  от директните антиоксиданти. В действието си индиректните и директните антиоксиданти се допълват , и това не позволява на  клетката да се разруши. Много клетки се унищожават от свободните радикали,  независимо от  високата ефективност на тези биохимични системи. Процесът на пероксидация на клетъчните съставки  най-вече на липидните мембрани, функционални протеини, ДНК стуктурните  е в  основата на много явления генните мутации,  клетъчната смърт, неопластичните процеси, фагоцитозата, възпалението и пр. Но се постига баланс като имунната система отхвърля мъртвите клетки, а постоянната регенерация ги възстановява. Когато това равновесие се наруши, настъпва заболяване.

Всяка една клетка на организма има нужда от АТФ, а както вече бе споменато-  основен източник за това е дихателната верига. Коензим Q10 заема основно място в дихателната верига, и е неизменна част от нея. Той представлява лимитиращ етап и притежава антиоксидантно действие с много висока ефективност.

Когато  концентрацията на коензим Q10 се понижи с 25% в кръвта, това може да доведе до възникването на разнородни  заболявания, а когато концентрацията спадне под 50% възниква реална заплаха за живота. Убихинонът се синтезира в черния дроб. Неговото съдържание се  снижава с течение на възрастта. Това е доказано след провеждане на  изследване при клинично здрави индивиди до 35г. Резултат от това снижаване е пониженият метаболитен капацитет на всяка клетка. Намалява се регенераторната им способност на ниво клетъчни органели, РНК, ДНК, или митотичната активност на клетките които се делят. Ефективността на имунната система също се намалява драстично. Отслабва резистентността към различни екзогенни заболявания с неинфекциозна и инфекциозна генеза, понижава се противотуморният имунитет, забавят се и се променят  фазите на възпалението и отпадането на некротичните тъкани.

Стареенето е постоянен процес, който започва  от раждането и е обект на дълготрайни  проучвания, но неговата етимолотия е все още хипотетична и недоказана. Доказано е,че стареенето е първично генетично заложено, но конкретните гени все още не са открити. Намаляването на регулаторния ,метаболитния  и регенераторния капацитет на всяка клетка са последица от много възрастовообусловени патофизиологични и биохимични  феномени. Снижаването на синтеза на CoQ10 е един от тях. Но това не е основателна  повод да се твърди, че те са причина за стареенето.

Не е възможно, чрез диета да се осигури достатъчен внос на Q10. Храните с животински произход съдържат голямо  количество коензим Q10 – но концентрацията му е доста ниска и трябва да бъдат приети и непосилни за храносмилане количества храна. Ето защо се  налага получаването на пречистен концентрат убихинон във форма, която е подходяща за перорално приемане . Както вече бе споменато, Q10 е мастноразтворим витамин, който се резорбира в тънките черва под формата на мицели, които са водноразтворими заедно с другите хртанителни мазнини и мастноразтворими витамини. Този процес е свързан с жлъчната секреция. Съдържанието на тънкочревна резорбция на чиста субстанция убихинон не достига над 35%. Това налага използването на по-големи количества, за да се осигурят  дневните профилактични нужди, които са около 10-15mg за здравите възрастни индивиди.

Немската фирма PM предлага мастноразтворимите витамини А, Е и CoQ10, с високо качество – в обикновена  и в емузолна форма.