КалцийКалций – Описание

Калций – Свойства

Калций – Недостиг

Калций – Храни

Калций – Дозировка

Калций – Предозиране
 

Калций – Описание

Калций е минералът, който се открива в най-голямо количество в тялото. Той е жизненоважен за поддържането на здрави кости и зъби, в които се съдържа около 99% от общия калций в организма. Калций е нужен и за нормалната функция на сърцето, мускулите, нервите. Най-известната функция на минерала, е като средство за профилактика на остеопороза.

За осъществяването на нормалната абсорбция на калций в червата, а също и на фосфати, значение има витамин Д. В метаболизма на калций и фосфор участват още калцитонин, отделян от клетки на щитовидната жлеза, и паратхормонът, отделян от паращитовидните жлези. Поддържането на постоянна концентрация на калций в кръвта, е жизненоважна, особено за функцията на сърцето. Калцият в кръвта се открива под три основни форми – в свободна йонна форма; в свързана с белтък форма и свързана с фосфат или цитрат. Ако с храната не постъпва достатъчно калций, за да се поддържа нивото му в кръвта, се увеличава производството на паратхормон от паращитовидните жлези. Той извлича калций от костите, както и повишава абсорбцията на калций в червата (чрез витамин Д). Така че, независимо, че по-голямата част от калций в организма се съдържа в костите, поддържането на калций в кръвта е на първо място. Това е и основната причина за голямата честота на остеопороза сред хората, неприемащи достатъчно калций с храната.

Най-добрият начин за набавяне на калций е чрез храната. Много хранителни продукти са обогатени с калций. При значителен брой хора се налага допълнителен прием на хранителни добавки, съдържащи калций. Особено важно е децата да си набавят достатъчно калций, тъй като техните кости и зъби са в период на растеж. Същото важи и за хората в напреднала възраст, при които пък се наблюдават процеси на загуба на костно вещество. Прием на допълнително калций може да се наложи и при жени в менопауза, както и при хора, консумиращи големи количества кофеин, алкохол, безалкохолни напитки и на лечение с кортикостероидни медикаменти. Недостиг на минерала може да се наблюдава и при хора, страдащи от болест на Крон, глутенова ентеропатия, както и при хора, претърпели операция с резекция (премахване) на част от червата.

Калций – Свойства


Още по темата Българска компания провежда безплатни обучения за работа с ДНК изследванияЛекарствата срещу депресия увеличават риска от остеопорозаЛекарствата трябва да се пият с чешмяна водаОстеопороза - Симптоми и Лечение на ОстеопорозаЧервена детелина 
Основната функция на калций в организма е изграждането и поддържането на скелета. 99% от запасите на калций в организма, се концентрират в костите и зъбите. Остеобласти се наричат клетките, които изграждат костното вещество, съдържащо основно калций и фосфати. Амелобластите са клетките, които участват в образуването на зъбите и отлагат в тях калций. Изграждането на костите продължава до около 30 години, като за този период се достига т.нар. пикова костна маса. След тази възраст започват процеси на загуба на костно вещество, които са особено изразени в напреднала и старческа възраст. Колкото по-голяма е достигнатата пикова костна маса, толкова по-малка ще е загубата на костно вещество в бъдеще. Редовната физическа активност и правилният хранителен режим, с осигуряване на достатъчно количество калций и витамин Д, са факторите които могат да повишат костното изграждане във възрастта до 30 години. В напреднала възраст, при жените в менопауза, както и при по-възрастните мъже, приемът на калций и витамин Д, понижава загубата на костно вещество и предпазва от развитие на остеопороза.

Независимо, че останалите функции на калция, се осъществяват от оставащия 1% от него, те са съществени за човешкия организъм. Калций е необходим за осъществяване на процесите на съсирване на кръвта, като той поддържа стабилността на фибрина. Тази функция на минерала, се осъществява с помощта на витамин К. Недостатъчният прием на калций, както и на витамин К, води до удължаване на времето за образуване на съсирек и по-дълго кървене при наранявания. В редки случаи може да се стигне дори до животозастрашаващо кървене.

Калциевият йон има важно значение и за предаването на нервни импулси между клетките на нервната система, както и между нервните клетки и мускулните клетки. Ето защо калция играе важна роля в редица функции на нервната система, както и в осъществяването на мускулните контракции и свързаните с тях движения. Калций има важно значение и за осъществяването на мускулната релаксация – на отпускането на мускулите.

Установена е връзка и между приемът на калций и стойностите на кръвното налягане. Хората, които не приемат достатъчно калций с храната, имат повишен риск за развитие на артериална хипертония или високо кръвно налягане. Други проучвания показват, че повишеният прием на калций по време на бременностнамалява риска от развитие на преекламсия – заболяване по време на бременността, което се характеризира с високо кръвно налягане, задръжка на течности и поява на белтък в урината (протеинурия).

Съществуват данни, че редовният прием на калций и витамин Д, основно под формата на нискомаслени млечни продукти, понижава честотата на развитие на колоректален карцином.

Калций – Недостиг

Калцият е жизненоважен за организма и като такъв, той подлежи на стриктна регулация. Неговите нива в плазмата варират в много тесни граници – 2.2 до 2.6 ммол/л. Основният регулатор на концентрацията на калций в плазмата е паратхормона. Когато приемът на калций с храната е недостатъчен за поддържане на нивата му в посочените граници, паращитовидните жлези повишават количеството на паратхормон в кръвта. Този хормон способства за извличане на калций от костите и повишава концентрацията му в кръвта. С помощта на витамин Д, паратхормонът повишава и абсорбцията на калций в червата. Така продължителният недостиг на хранителен калций, води до понижаване на плътността на костите и създава риск от развитие на остеопороза и фрактури. Недостатъчният прием на витамин Д с храната и липсата на достатъчно облъчване с ултравиолетова светлина, също нарушават калциевата обмяна, чрез понижаване на абсорбцията на калций в червата. Това е особено опасно в детска възраст, когато може да се развие рахит. При това заболяване се наблюдава забавяне на затварянето на голямата фонтанела, запазване продължително време на малката фонтанела (която най-често е затворена при раждането, при липса на други заболявания и недоносеност), изкривяване на костите, специфична форма на черепа и други.

В зряла възраст, недостатъчният прием на калций и витамин Д, се проявява основно с понижена костна плътност (остеопения) и остеопороза. При остеопороза са на лице болки по костите и повишен риск от счупвания, дори и при незначителни травми. Най-честите места, в които се наблюдават счупванията, са в областта на раменната кост, шийката на бедрената кост и прешлените.

Калций – Храни

Най-богатите източници на калций са сирената, нискомаслените млека и йогурт, тофу. Други чудесни източници на минерала са бадеми, сусам, бирена мая, броколи, зеле, стриди, сьомга, лешници.

Калций може да се приема и във вид на обогатени с минерала сокове, млека и други храни, както и под формата на капсули. Последните могат да съдържат калциев цитрат или калциев карбонат.

Калций – Дозировка

За различните възрастови групи се препоръчват следните дози калций:

  • За деца от 1 до 3 години – 700 мг.
     
  • За деца от 4 до 8 години – 1000 мг.
     
  • За деца от 9 до 18 години – 1300 мг.
     
  • Възрастни от 19 до 50 години – 1000 мг.
     
  • Жени над 51 години – 1200 мг.
     
  • Бременни и кърмещи жени – 1200 мг.

Калций – Предозиране

Страничните ефекти при прием на калций в дози, по-високи от препоръчваните, включват запек и стомашен дискомфорт. Много високи дози калций могат да доведат до гадене и повръщане, загуба на апетит, повишено отделяне на урина, увреждане на бъбреците, обърканост и нарушаване на ритъма на сърцето.

Високите дози калций са опасни при хора, страдащи от хиперпаратиреоидизъм, бъбречна недостатъчност, саркоидоза и злокачествени заболявания. Затова тези хора не трябва да приемат хранителни добавки, съдържащи минерала. Хората, страдащи от бъбречнокаменна болест, също не трябва да приемат калциеви препарати.