Желязото е важен минерал. Но какво друго знаем за него? Защо ни е толкова необходимо. Замисляли ли сте се над тези въпроси? Най-вероятно да. С помощта на настоящата статия ше обогатим познанията ви за този така необходим минерал.
Желязото е важен компонент на хемоглобина (вещество, намиращо се в еритроцитите), който допринася за преноса на кислород от белите дробое до всички органи в човешкото тяло. Хемоглобинът представлява около две трети от желязо в организма. Ако не разполагате с достатъчно желязо, тялото не може да произвежда достатъчно здрави, носещи кислород червени кръвни клетки. Липсата на червените кръвни клетки се нарича желязодефицитна анемия. Без здрави червени кръвни клетки, тялото ви не може да получи достатъчно кислород. Недостатъчното кислород кара организма да се изморява по-бързо и да забавя функциите си. Най-вече защитната. Така организмът е по-податлив на инфекции. Ето виждате колко навързани са нещата. Липсата на един минерал . като желязото може да доведе до редица усложнения и влошаване на здравословното състояние.
Недостигът на желязото при бременните жени, увеличава риска от преждевременно раждане, както и от увреждане на плода. Затова на бременните жени се препоръчва поемането на допълнително количество желязо , не рядко в комбинация с фолиева киселина.
Колко е необходимото количество желязо на ден?
Ежедневна потребност от желязо мг/ден : Новородени 0.5-1.5; Деца 0.4-1.0 Юноши (момчета и момичета) 1.0-2.0 ;Мъже и жени в период на менопауза 0.5-1.0 ;Жени в детеродна възраст 0.7-2.0; Бременни жени 2.0-5.0.
В рамките на едно денонощие жените консумират приблизително 2000-2500 ккал, които съдържат около 10-20 мг желязо. Но само 2-2.5 мг от тях могат да бъдат абсорбирани от стомаха – това е предела на всмукване на този минерал. При повишена потребност на организма от желязо (бременност, кърмене, интензивен растеж, периодични кръвотечения) процентът на всмукване на желязо от стомаха се увеличава двойно или тройно. Едновременно с това организмът губи близо 1 мг желязо дневно – при уриниране, дефекация, потене, падане на косми и мъртви кожни клетки.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.