Действието на растителен хормон подсказва нов подход при лечение на рак |
Изследователи от медицинския институт към Вашингтонския университет, университета на Индиана в Блумингтън и университета в Кеймбридж за първи път установиха как растителният хормон ауксин взаимодейства със своя рецептор, съобщи "Сайънс дейли". Изследователите смятат, че откритието им ще има важно приложение при лечение на човешки болести, защото TIR1 е сходен с човешки ензими, за които се знае, че са замесени в ракови заболявания. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".
Откритието, че ауксин регулира TIR1, е голяма стъпка напред в растителната биология и вероятно ще намери голямо приложение в земеделието, заяви биологът Марк Естел от университета на Индиана в Блумингтън.
Досега се смяташе, че ензими като TIR1, наречен убиквитин лигаза, могат да бъдат контролирани единствено чрез взаимодействие между протеини. Макар че убиквитин лигаза отдавна бе разпознат като потенциална мишена за лекарства при лечение на рак, учените трябваше да изминат дълъг път, за да открият подходящ подход, заяви главният автор на изследването Нин Чжън от медицинския институт към Вашингтонския университет. Механизмът на действие на ауксина открива пред учените нови насоки за разработване на терапевтични съставки, които ще имат за мишена убиквитин лигаза.
Изследователите извлекли и пречистили TIR1 от растението арабидопсис. Като облъчили с рентгенови лъчи кристали на протеина, Чжън, Естел и колегите им определили триизмерната структура на ензима, а това е премиера за рецептори на растителен хормон. След това учените потопили кристала в разтвор, съдържащ ауксин и повторили облъчването с рентгенови лъчи, за да установят къде се е свързал ауксинът. Впоследствие добавили пептид, за който се знае, че TIR1 се свързва с него и го променя. Изследователите установили, че ауксинът е нещо като "молекулярно лепило", което увеличава способността на TIR1 да се свързва с пептида, който е негова мишена. При отсъствие на ауксин TIR1 не може да се свърже толкова здраво с мишената си.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.