нанотехнологии нанотехнология
 

Нанотехнология е всяко производство, при което се обработват и най-малките частици на материалите. Думата има старогръцки произход и значи джудже. Нанометър пък е една милиардна част от метъра и е равен на 1/80 000 част от дебелината на човешкия косъм. Колкото и странно да звучи, съвременните учени са вече в състояние да обработват частици с размери 1/100 от нанометра и дори се опитват да манипулират молекули и атоми. А това е вече революция в създаването на нови материали.

Европейският съюз инвестира в нанотехнологиите от 2004 г., като това става най-вече с активното лобиране на Германия, която беше и домакин на третия Евронанофорум, който събра повече от 3000 учени и бизнесмени от цяла Европа. В доклад, изнесен на форума, Томас Ракел от немското министерство на науката прогнозира, че до 2015 година пазарът на стоки като автомобили, слънчеви батерии, лекарства, тъкани и пр. и на клиничните изследвания, които са базирани на наночастици, ще достигне 1 млрд. евро. Според него именно заради тези прогнозни пари ЕС трябва да бъде пазарен лидер и да не допуска Китай и Индия да го изпреварят. С тази цел и в седмата рамкова програма за наука са отпуснати 1,5 млрд. евро за финансиране на изследвания в областта на нанотехнологиите през следващите 7 години.


Още по темата Новите медикаменти за сърдечни и ракови болестиРегистрираха ваксина срещу рак на белите дробовеАнтибиотик в черния дроб на акула унищожава вирусиРак

нанотехнологии нанотехнология
 

Учените разработват стотици проекти, които имат реално приложение в ежедневието на хората. Така например бетонът, произведен чрез нанотехнологии, е 10 пъти по-здрав и спестява 60% от енергията, нужна за производството на обикновен бетон, и 40% от вредните емисии. До една-две години на пазарите в Европа плахо, но решително навлизат нецапащи се дрехи, медицински уреди с обоняние, електронна хартия. Последната ще започне да се произвежда от 2008 г. в Дрезден. Електронната хартия по същество представлява изключително гъвкав дисплей, който, след като се приключи работа, може да бъде сгънат или дори смачкан и пъхнат в джоба. Тайната на тази хартия се крие в новия вид полупроводници, разработени от учените.

Очаква се нанотехнологиите да имат и широко приложение в медицината. Едно от най-революционните изказвания по време на форума направи Герт Щорм от фармацевтичния факултет на университета в Утрехт. Той представи първите резултати и хипотези от проекта Медитерм. Според учените много скоро благодарение на нанотехнологиите лекуването на ракови образувания в човешкото тяло може да стане възможно. В холандските лаборатории вече се разработвали лекарства, които да атакуват директно туморите. "При изследванията установихме, че туморите се образуват около клетки, които им дават живот и сила да атакуват организма и да растат за негова сметка. Оказа се, че тези клетки са едни и същи за всички разнообразни форми на заболяването рак", поясни Щорм. Според неговия екип, ако тези клетки бъдат убити, ще бъде убит и самият тумор, като така няма да има нужда от операция и ще изчезне възможността за разсейки. Самите лекарства ще бъдат вкарвани в организма чрез проста инжекция и тяхната активна съставка ще е с размери колкото 10 атома.

 

нанотехнологии нанотехнология
 

По време на Евронанофорума холандският учен Алфред ван Руусмален дори обяви, че до 2015 година благодарение на нанотехнологиите ще има възможност да бъде създаден компютър, мислещ със скоростта на човешкия мозък или дори по-бързо.

В същото време някои, макар и не всички области в нанонауките, притежават множество специфични особености, свързани с миниатюрните размери, възможност за преминаване на естествените биологични граници и потенциал за свързване на живите същества с направени от човека обекти и системи.

По тази причина безопасното управление и контролът на нанонауките се превърнаха в специфична част от науката и технологиите през последното десетилетие - що се отнася до етика, безопасност, околна среда и фундаментални човешки права като защитата на лични данни. Точно затова Европейската комисия започва обществена консултация за провеждане на отговорни изследвания в областта на нанонауките и нанотехнологиите. Резултатът от консултацията по-късно през годината ще бъде оформен като препоръка на Комисията до държавите-членки за етичен кодекс в тази нова научна област.

"Нанонауките и нанотехнологиите имат потенциала да доведат до по-голям растеж и повече работни места в Европа и тяхното развитие не трябва да се забавя, нарушава или да се оставя без контрол, каза Янез Потошник, европейски комисар по науката и изследванията. "От голямо значение е да се стремим към получаването на тези знания с пълното разбиране за евентуалните последици от тези нови области на науката, като правим това открито и с участието на всички заинтересовани страни. Процесът на консултации, който започна днес, показва ангажираността на Европейската комисия към развиването на потенциала на нанонауките с използването на подходящи предпазни мерки."

Анализаторите предвиждат възможно икономическо влияние на изследванията в областта на нанонауките и нанотехнологиите между 150 млн. долара до 2010 г. (приблизително 110 млн. евро, според проучване на "Mitsubishi Institute") и 2,6 трлн. долара да 2014 г. (близо 1,9 трлн. евро, според проучване на "Lux Research").
Вторият по-оптимистичен вариант предполага, че пазарът на нанотехнологични продукти ще бъде по-голям от пазара на информационни и комуникационни технологии и ще надвиши десет пъти бъдещия биотехнологичен пазар.

zdrave.net