Миомата е доброкачествено туморно образувание на маточната тъка |
Миомата е доброкачествено туморно образувание на маточната тъкан, което може да бъде разположено от външната страна или вътре в маточната кухина. Ако е повърхностна, тя може изобщо да не даде никакви оплаквания, дори по-бързо „умира" и изчезва, защото в повечето случаи храненето й с кръв е по-оскъдно.
Миома, разположена в кухината, също може да протече безсимптомно и постепенно да намалее и да изчезне в критичната възраст и периода на менопаузата (защото този тумор е пряко свързан с хормоналната активност на жената, явява се в плодоносната й възраст).
Проявите на миомата могат да започнат с по-обилна и продължителна менструация. Жената трябва да следи редовно състоянието си. Ако туморът нараства бързо, дава обилни кръвоизливи или притиска околните органи, най-доброто решение е операцията. Оперативна намеса се налага също така, ако се появят данни за некроза или зло качествено израждане на миомата. Тук веднага трябва да кажем, че раковата прогноза на този вид образувания е изключително рядка, по-скоро теоретична.
Още по темата Нанотехнологиите или как научната фантастика става ежедневиеНово лечение превръща злокачествените тумори в доброкачествениМиома В такива случаи освен миоматозния възел най-често хирурзите изваждат цялата матка, особено, ако жената няма вече желание или възможност да ражда деца. В миналото често се прибягваше до така наречената „радикална терапия" при жени в предкритична възраст, която се изразяваше в изваждане на матката и яйчниците, за да се предотврати евентуално раково заболяване на гениталната система. В наше време се прилага силно щадяща хирургична терапия с изрязване на възела и максимално запазване на детеродната способност на жената.
Проявите на миомата могат да започнат с по-обилна и продължителна менструация. |
Понякога възлите могат да бъдат няколко и тогава говорим за „миоматозна матка". В този случай безплодието на жената е по-често, а оперативното лечение — по-наложително.
Опасна ли е миомата? Всъщност не толкова, колкото се мисли. Почти всяка трета - четвърта жена в детеродна възраст има по някой друг миоматозен възел и в повечето случаи не се стига до никакви специални мерки, докато той изчезне от само себе си. Ако пациентката редовно следи развитието на тумора и ходи поне два пъти годишно на гинекологичен преглед, винаги могат да се вземат мерки за неговото лечение, преди да се стигне до хирургична намеса. Лечението се предписва от специалист-гинеколог и е индивидуално в зависимост от цялостната хормонална структура, възрастта и желанията на пациентката.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.