Изследователи от САЩ са успели да култивират в лаборатория кръвоносни съдове, които са устойчиви, намаляват риска от образуването на тромби и не се отхвърлят от организма на приемника, съобщават Франс прес и в. "Дейли телеграф".

Създадените в лаборатория вени могат да бъдат съхранявани до една година и да бъдат трансплантирани без риск за пациента. Един ден те могат да се използват при различни операции, в това число и за поставянето на сърдечни байпаси, вместо изкуствените версии, които лесно се запушват и причиняват инфекции.

Специалистите отглеждат кръвоносни съдове от собствени клетки на пациента, но процесът отнема девет и повече месеца и хората обикновено не могат да чакат толкова дълго за операция. Чрез новата техника, използвана от изследователи от университета на Източна Каролина, кръвоносните съдове се "изработват" предварително. За целта се използват донорски клетки от човешка тъкан, за да се отгледа колаген върху "скеле" - биоразтворима тръба или шаблон, направени от полимер.

Когато "скелето" се разтвори, остават само готовите и оформени кръвоносни съдове. Те се "измиват" от човешките клетки, за да са напълно доброкачествени и да не предизвикат отхвърляне от тялото на приемника. Човешките кръвоносни съдове са тествани върху павиани и са функционирали отлично, възстановявайки напълно кръвообращението. Когато след шест месеца присадките са били отстранени, по тях не са открити следи от запушване или втвърдяване.

Това означава, че те са подходящи за дългосрочна трансплантация. Създадените в лаборатория човешки кръвоносни съдове освен това запазват силата и еластичността си и не се запушват, дори когато се съхраняват в солен разтвор в продължение на година. По света милиони пациенти годишно могат да се възползват от новата технология.

"Новият тип биоинженерни вени могат лесно да се съхраняват в болниците, за да бъдат на разположение на хирурзите при необходимост. На този етап присадките от вени на пациента остават златният стандарт, но взимането на собствени кръвоносни съдове, най-често от крака, може да доведе до усложнения. Много пациенти нямат подходящи вени и биоинженерните кръвоносни съдове могат да се окажат най-доброто решение при операциите за поставяне на коронарен байпас", казва д-р Алън Кипсън от изследователския екип.

Новите вени могат да бъдат използвани и при пациенти на бъбречна диализа, чиито кръвоносни съдове са увредени от лечението. БТА

expert.bg