Мека четка за суперусмивкаНе пестете средства, сменяйте я на 3 месеца

Усмихнете се! Тайната на бисерна усмивка се крие в добрата хигиена на устата. А за да я постигнете, ви е нужна четка за зъби "по мярка". Изборът й често безпричинно хвърля в паника едни, а други остават прекалено равнодушни. Изборът този така важен инструмент за устна хигиена изисква внимание и познания. Ето няколко съвета за какво да внимавате, когато избирате четката си за зъби.

Размерът има значение

Трябва да се стараете, когато подбирате четка. Размерът има значение, той е и най-очевиден, затова няма как да сбъркате. Главата трябва да е около 1,5 см широка и 2,5-3 см дълга. Не трябва да е прекалено голяма, за да можете свободно да я движите из устата си и старателно и качествено да почиствате дори трудно достъпните места. Внимавайте също главата на четката да е заоблена. Ако е прекалено остра, меките части в устната кухина могат да се наранят. Зарастването им е бавно, като в някои случаи има опасност от инфекции и атрофия.

Твърда? Не!

При избора на четка трябва да сте най-внимателни, когато избирате твърдостта на влакната. Тя се определя от диаметъра на отделните снопчета, като варира от много мека до твърда. Много меките четки (ultrasoft, extrasoft) са подходящи най-вече за деца до 5-годишна възраст. Меката (soft) се използва от малчугани между 5 и 12 г., както и за хора с много чувствителни венци и зъби. Това е най-универсалната и най-често използвана четка. За да използвате четка със средна твърдост (medium), трябва да имате здрави венци. Тя е подходяща за деца над 12 г. и възрастни. Добре е обаче предварително да сте съгласували избора с личния стоматолог. Избягвайте четките за зъби с твърди косъмчета, освен ако стоматологът ви не ви е препоръчал такава. Те раняват венците, а снопчетата им не са достатъчно гъвкави, за да проникнат и почистят междузъбното пространство. Макар да са рядко срещани, на пазара има и четки за зъби с естествен косъм. Те обаче не се препоръчват, защото попиват повече влага и създават благоприятна среда за развитие на различни бактерии.

Вибрираща хигиена

Макар да е недолюбвана от мнозина и смятана за аксесоар за мързеливци, електрическата четка има своите предимства. С нея по-лесно и по-прецизно отстранявате плаката от зъбите.

Освен това някои електрически четки са снабдени с таймер, с помощта на който строго ще спазвате 3-минутното правило за перфектна устна хигиена. Ел. четките обаче не са препоръчителни за хора с чувствителни венци и зъби или заболявания като гингивит или пародонтит.

За най-малките

За да възпитате детето си в грижа към здравата усмивка, можете да направите няколко неща. Първо научете го от най-ранна възраст да мие старателно и редовно зъбите си. Второ взимайте го със себе си, когато избирате четката за зъби. Така, освен че ще участва в избора, ще научи и кои четки са най-добри за него. И трето, важно е детската четка за зъби да е с по-дебела и задължително гумирана дръжка с релефно покритие за по-добър контрол и да е по-удобна.

С грижа

Грижата за четката за зъби е не по-малка отговорност от избора й. Сменяйте здравния си аксесоар на всеки 3 месеца, като за меките четки срокът е дори по-малък - 2 месеца. Всеки път след ползване, изплаквайте обилно четката под силна струя вода. От нея трябва да паднат всички частици храна и паста за зъби. Ако се задържат в косъмчетата, те ще започнат да развъждат бактерии. Подсушавайте четката за зъби след употреба, доколкото е възможно.