Съвременният човек освен за здраве и хранене отделя време и за своята външност, за доброто си физическо и естетическо самочувствие. В модерните времена грижата за външния вид се превръща в отражение на нивото на културно развитие.
„Няма граница между грижата за здравето и за тялото и кожата. Често в тази материя се намесват проблеми от медицински, психологичен и социален характер. Понякога коригирането и на дребни дефекти води до подобряване на самочувствието на човек", обяснява хирургът д-р Любомир Калудов от бургаската болница „Лайф Хоспитал". Според него методите, с които се постигат целите на естетичната медицина, са общата грижа за здравето, диетологията и правилното хранене, физическата активност, спортът и фитнесът, медицинската козметика, консервативните и хирургичните естетични процедури.
Не е възможно обаче да се прилага с успех само един от тях, защото те са взаимно свързани и зависими. И добавя, че не може да се решат с хирургия проблемите на човек, затлъстял от застоял живот и неправилно хранене, или който не се отдалечава на 100 м от колата си.
Както и лицето на човек, който не познава сапуна, козметичните процедури и медикаменти, не може да изглежда по-добре с дермоабразио, лазер или фейслифт, категоричен е специалистът.
Особено за дамите след зимния сезон, когато са понатрупали килограми в ханша, корема и бедрата, д-р Калудов препоръчва липосукцията като добър, бърз и ефикасен метод за корекция, а пролетните месеци като най-подходящи за извършването й. Липосукцията е метод за подобряване на фигурата чрез изсмукване на мастната тъкан със специален инструмент през миниатюрна дупчица в кожата. Обезболяването най-често е локално, а престоят в клиниката е един-два дни. „В първата седмица след липосукция тъканите са оточни, понякога със синини. Има лека или умерена болка като след натъртване. След това настъпва период на възстановяване, фигурата е с подобрен контур, болките изчезват.
Задължително е носенето на еластично бельо. Едва към третия месец настъпва периодът на окончателно оформяне на тялото - в разрушеното от канюлата мастно депо разраства съединителна тъкан, която придърпва кожата към подлежащата мускулатура", обяснява д-р Калудов. Според него най-добри са резултатите при пациенти с нормално тегло и ограничени мастни натрупвания. И допълва, че в случаите със значително наднормено тегло липосукцията може да се приложи, но не с козметична цел, а като профилактика на сърдечносъдови заболявания, диабет и хипертония. При тези пациенти се правят няколко сеанса, съчетано с подходящ хранителен и двигателен режим.
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.