Все още много хора смятат, че грипът не е сериозно заболяване и че минава със или без лекарства за една седмица. Това е голяма заблуда, казва доц. Атанас Мангъров, началник на Първо детско отделение със сектор за интензивно лечение в Инфекциозна болница „Проф. Ив. Киров" - София, защото всяка година 3 милиона души в света прекарват тежко грипно заболяване, 250-500 хил. от тях умират, а други остават с трайно увреждане.
Най-често се разболяват бебетата и децата, особено под 5 г., но най-много смъртни случаи има при възрастните, където инфекцията се съчетава със съпътстващи хронични болести. 90% от смъртните случаи в резултат на грип са над 65 г. Болестта предизвиква вторичи инфекции във всички възрастови групи, обостряне на съществуващите хронични заболявания, което води до тежки усложнения и смъртност. Усложненията на грипа при децата обикновено са остър отит на средното ухо /67% от болните под 3 г./, остър бронхит, Круп, пневмония - при бебетата, при възрастните - тежки пневмонии.
Още по темата Българска компания провежда безплатни обучения за работа с ДНК изследванияНа симпозиум на водещи експерти в областта на артериалната хипертония във Велинград бяха представени нови данни, потвърждаващи ефикасността на TWYNSTA®Кога да пием антибиотици и кога от тях няма смисълПтичи грипГоруха Ако човек страда от сърдечно-съдово заболяване, има 50 пъти /!/ по-голям риск грипът му да завърши със смърт, ако е болен от диабет , 6 пъти по-често попада в болница заради усложнение, обикновено пневмония. Ако възрастен страда от две и повече хронични заболявания, рискът да приключи фатално след боледуване от грип е 100 пъти по-голям. С други думи, хората с хронични заболявания задължително трябва да се ваксинират, прави извод доц. Мангъров. И посочва данни от проучвания в подкрепа на твърдението си: ваксинацията на хора с инсулт намалява с 65% смъртността в резултат на грип при тях. Същото се отнася за хората с хронична бъбречна недостатъчност, диабет . При хроничните белодробни болести противофипната ваксинация дава 76% ефективност за намаляване на острите респираторни инфекции. Тя снижава риска от хоспитализации по повод сърдечно-съдово заболяване и мозъчно-съдова болест . Сред хората над 65 г. предотвратява половината от всички случаи на смърт.
Особено тежко протича грипът при диабетиците, при които инфекцията води до безконтролно покачване на кръвната захар. Всяка година смъртността в тази група нараства от 5 до 15 пъти
по време на епидемия. По време на грип хората с диабет са 6 пъти по-често хоспитализирани.Затова не са прави тези, които твърдят, че диабетиците не бива да се ваксинират, че това ще усложни основното им заболяване. Точно обратното, убеждава д-р Мангъров, защото, ако пипнат истински грип, рискът да получат тежки усложнения е огромен. Същото се отнася за хората със сърдечно-съ-дови заболявания. Пикът на смъртност от инсулт и исхемична болест на сърцето е именно по време на грипна епидемия.
Някои родители смятат, че детето им е малко за ваксинация, но тъкмо децата най-често влизат в болница заради усложнения от грипа. Трябва да се ваксинират бебетата над
-месечна възраст до 5-6-годишните, убеден е доц. Мангъров. Те са най-застрашени, както и най-възрастните.
Имунизацията не пази от другите вируси
Много хора се "разочароват" от противогрипната ваксина, защото въпреки поставянето й се разболяват от вирусни инфекции. "Да, това е така, СЗО препоръчва противо-грипната ваксина да се слава всяка година.
Защото ваксината пази само от грип, а не от рино-, рота-, ентеро- и др. вируси - предупреждава д-р Мангъров. - Представете си, че покрай вас се движат различни коли - рено, пежо, фолксваген, Москвич и т.н., но вие сте застраховани само ако ви удари голф двойка..."
Наличието на друго заболяване - неврологично, белодробно, бъбречно, сърдечно - не е основание.
Грипният вирус изглежда красив, но е много опасен.
Да се отказва ваксината, смята доц. Мангъров. Точно обратното, наличието на подобно заболяване е предпоставка човек да се ваксинира, за да се предпази. У нас, за съжаление, липсва информация и обучение за ваксините и заболяването.
"През последните години "ваксина" стана едва ли не мръсна дума - твърди докторът, - от което, честно казано, лекарите не страдат твърде много, защото имат интерес да имат болни. Според системата, която съществува у нас, на болниците се плаща на преминал болен. Както се казва: колкото повече, толкова повече! Но това не е етично, даже е цинично. На хората трябва да им бъде обяснено за какво става дума -че е много по-добре да не се разболяват, като се ваксинират, отколкото да се лекуват после."
Ако си направим сметката, ще установим, че е по-лесно да платим малко над 10 лв. за ваксина, вместо 100 лв. за всевъзможни илачи. Грипът е изключително сериозно инфекциозно респираторно заболяване,от което човек наистина ляга болен. Световните експерти са изчислили, че една единица /лев, евро, долар/, дадена за ваксинация, спестява 6 единици за лечение.
Непреките разходи трудно могат да се пресметнат, но статистиките сочат, че болното дете отсъства от училище средно 5 дни, което означава, ченякои от родителите му през това време не ходи на работа. Когато боледува възрастен, той отсъства от работа от 1 до 5 дни.
Най-честите заблуди
* Ваксината ми предизвика грип. Не е вярно - съвременните са инактиви-рани, което означава, че вирусът е обработен химически и няма способност да се размножава и да предизвиква разболяване. Като всяко лекарство, ваксината може да има странични реакции, но те са преходни.
* Със и без ваксина прекарвам грип и други подобни инфекции. Да, защото ваксината прази само от определени грипни вируси. Възможно е да сте се заразили в периода преди или две седмици след ваксинацията, когато се изгражда имунитетът. Това може и да не е грипен вирус, но да съвпада по време и да приписвате симптомите на ваксината.
* Здрав съм, спортувам, храня се добре, нямам нужда от ваксина. Прилича на: карам си колата, мия я, сменям й маслото, няма да я блъсна. Ако не се е сблъсквал със съответния вирус, човек може да се разболее и да зарази тези около него, колкото и да е як.
* Ваксинирах се миналата година, тази ще пропусна. Имунитетът срещу грипните вируси е сравнително краткотраен. Шест месеца след ваксинацията антителата намаляват наполовина.
* Защо да се ваксинират възрастни, при положение че при тях имунният отговор е отслабен и ваксината може да не подейства? Те са с най-висок риск от смърт, свързан с грип, и ваксинацията е единственият доказан метод, който може да намали смъртността при тях.
* Ваксината съдържа само три щама, а има много повече. В годините, когато са циркулирали и щамове извън включените във ваксината, тя все пак е предпазила 60% от ваксинираните.
* Ако се ваксинирам рано, ще бъда ли защитен по-късно, по време на епидемията? Да, ваксината осигурява защита през целия грипен сезон.
* Кой не трябва да се ваксинира? Хората с алергии към птичи яйца, които са реагирали тежко на предишна ваксинация, деца под 6 месеца, болни в момента, които са с висока температура.
* Няма смисъл да се дава антибиотик в самото начало на вирусната инфекция, защото той може да защити само срещу евентуално усложнение - вторична инфекция, а тя настъпва след 6-ия, 7-ия ден. Не можете да лекувате нещо, което го няма -все едно да си гипсирате крака, преди да го счупите, за да не ви се случи...
Славяна МАНОЛОВА, в. Труд
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.