Бране и сушене на листа |
Брането на листата при някои растения може да продължи през цялото лято, но най-подходящо (с малки изключения) е времето на цъфтежа. Берат се ръчно цели листа или отделни листчета от сложния лист със или без дръжки и се събират в кошници без да се притъпкват.
Някои растения, особено когато се култивират или образуват естествено чисти съобщества, може да се окосят и след това листата им да се оберат. Този начин е подходящ например при брането на листата на копривата, които при това след окосяването и завяхването не парят. Не се берат замърсени, изсъхнали, наядени, пожълтели или с други повреди листа.
Още по темата Кашлица – Симптоми и Лечение на Кашлица с Билки20 билки и подправки, които подмладяватОбщи правила за бране и сушене на билкиБронхитТатул
Трябва да се внимава листата на едни растения да не се смесват с листата на други. Често например листата на бляна се смесват с листата на татула, листата на подбела с листата на чобанката, листата на мечото грозде с листата на червената боровинка.
След събирането листата се почистват от примеси, отстраняват се повредените, наядените и изсъхналите и се изсушават.
Източник: occultism.biz
Добави коментар
Внимание: Задължително е писането на кирилица.