Ензимите – енергията на животаЕнзимите са протеини, които катализират и регулират биохимичните реакции в живите организми. Всъщност ензимите са нужни за всяко едно химично действие, протичащо в тялото – всички клетки, органи, кости, мускули и тъкъни се управляват от ензимите. Ензимите превръщат храната, която ядем в енергия и отключват тази енергия, за да бъде използвана от тялото.

С годините тялото постепенно губи способността си да произвежда ензими. Рязък спад в нивото на ензимите се наблюдава горе-долу на всеки десет години. Тези спадове в началото може и да не са осезаеми, но с времето се забелязва понижена толерантност на организма към храни, които преди не са били проблем за него. Усещането за отпадналост и намалена жизненост също са признак, че най-вероятно ензимите са намалели.

Авторът на поредица от книги, посветени на огромното значение на ензимите за здравето, д-р Хауъл, е убеден, че продължителността на човешкия живот е директно свързана със степента на изхабяването на ензимния потенциал.

Видове ензими

Има три вида ензими. Нашето тяло само синтезира два от тях – храносмилателните и метаболитните ензими. Ензимите от храната от друга страна се набавят отвън и затова типът хранителен режим има важна роля за ензимния статус на организма.

Метаболитните ензими ускоряват протичането на химичните реакции, свързани с детоксикацията и производството на енергия в клетките. Благодарение на тях можем да виждаме, да чуваме, да дишаме и да мислим. Всеки орган, всяка тъкън и всички клетки в тялото зависят от метаболитните ензими, които присъстват във всяка жива клетка. Черният дроб, панкреасът, жлъчката и други органи имат жизненоважна роля в производството на метаболитните ензими.

Храносмилателните ензими са специализирани протеини, коитосе секретират в храносмилателния тракт, за да разграждат храната до хранителни вещества и отпадни продукти. С тяхна помощ тялото усвоява и оползотворява максимално добре всички нутриенти, приети с храната и позволява абсорбирането им в кръвта. Освен това храносмилателните ензими участват активно в процеса на изхвърляне на токсините от тялото, както и в разграждането и отстраняването на нездрава съединителна тъкън, която се образува с напредването на възрастта.

Човешките храносмилателни ензими включват птиалин, пепсин, трипсин, липаза, протеаза, амилаза и др. Целулазата е ензим, нужен за нормалното усвояване на фибрите, който не се произвежда в тялото и затова е нужно да се набавя с консумацията на сурови храни.

Ензимите от храната се доставят в организма със суровите храни, които ядем, както и от ензими под формата на хранителни добавки. Суровите храни съдържат ензими и са отличен източник на храносмилателни ензими, които обаче са достатъчни да усвоят само самата необработена храна, в която се съдържат. В процеса на готвене и обработка ензимите в храната в по-голямата си част се разрушават.

Как да си набавим необходимите храносмилателни ензими?

Тъй като повечето от храната, която консумира съвременният човек е готвената и обработената, ензимният капацитет на тялото се изчерпва, което довежда до общо влошаване на здравето и състояния като преждевременно състаряване, лесна уморяемост и т.н. Доброто сдъвкване на храната и избягването на дъвките са първите неща, които трябва да направите, за да обърнете този процес.

Ензимите могат да се набавят и от хранителни добавки, но както при всички други дефицити в организма, и в случая те няма да решат проблема, ако се разчита само на тях. Нито един търговски продукт не може да дублира позитивните ефекти от здравословния хранителен режим. Консумацията на разнообразни, богати на съществени нутриенти храни в достатъчно големи количества е най-добрият начин да си осигурите по-дълъг живот и здраво тяло.

Суплементите все пак могат да имат много добър ефект, ако не натоварвате организма си с диета с преобладаващо съдържание на рафинирана и готвена храна. Ето някои основни критерии, които гарантират качеството на ензимната хранителната добавка:

  • наличие на няколко типа ензими, които са предназначени за усвояването на различните компоненти от храната
  • липаза за усвояването на мазниние
  • протеаза за усвояването на протеините
  • амилаза – за въглехидратите
  • съставките трябва да имат естествен, а не синтетичен произход и да са с гарантирано високо качество
  • продуктът не трябва да съдържа излишни добавки или обичайни алергени